Konferenci tradičně zahájil přivítáním účastníků z domova i řady zahraničních hostů předseda ÚOHS Petr Rafaj. Pilotní panel konference se následně týkal pravidelného shrnutí nejnovějšího dění v soutěžní oblasti v České republice a na Slovensku, které obstarali místopředsedové českého a slovenského úřadu Hynek Brom a Boris Gregor. Netradičním členem úvodního panelu pak byl předseda honduraského soutěžního úřadu Alberto Lozano Ferrera.
I. místopředseda ÚOHS hovořil o třech vybraných otázkách, které jsou v posledním období pro činnost úřadu podstatné. Nejprve to byla procesní problematika, zejména pak s ohledem na šetření na místě s tím spojené následné žaloby na nezákonný zásah. Hynek Brom připomněl v této souvislosti soudní judikaturu, podle níž musí být každé místní šetření v mezích tzv. tříkriteriálního testu – tedy musí splňovat požadavky zákonnosti, účelnosti a přiměřenosti. ÚOHS zatím podle místopředsedy Broma uspěl ve všech případech, kdy místní šetření obhajoval. Konkrétně také zmínil žalobu společnosti Eurovia na nezákonný zásah spočívající v místním šetření, respektive zadržování zabavených dokumentů. V této kauze se po rozsudku Ústavního soudu o tom, že zásah ze strany Úřadu nelze považovat za ukončený a lhůta pro podání žaloby tedy nevypršela, nyní čeká na opakované rozhodnutí Nejvyššího správního soudu.
Hynek Brom dále hovořil o chystané unijní směrnici o posílení postavení soutěžních úřadů, která by měla přinést společný právní základ pro nezávislost, financování, vyšetřovací a rozhodovací pravomoc soutěžních úřadů v členských státech. Posledním tématem, jemuž se místopředseda ÚOHS věnoval, byla otázka zvyšování povědomí o činnosti ÚOHS. Kromě vstupu Úřadu na sociální sítě zmínil především spolupráci s řadou profesních sdružení, například Hospodářskou komorou ČR či Českou compliance asociací, pro něž jsou pořádána školení a přednášky. Zdůraznil také důležitost spolupráce s Nejvyšším státním zastupitelstvím a Policií České republiky, a to nejen při výměně informací o konkrétních případech, ale také prostřednictvím seminářů o pravidlech hospodářské soutěže. V závěru místopředseda Brom avizoval chystaný projekt, který by měl zvýšit osvětu o soutěžním právu mezi malými a středními podnikateli, kteří mají v této oblasti poměrně zásadní mezery.
Přehledem činnosti slovenského soutěžního úřadu poté navázal jeho místopředseda Boris Gregor. Podobně jako v předchozím roce zopakoval, že Protimonopolný úrad SR se stále potýká s poměrně vysokým počtem nedůvodných podnětů, které mu neumožňují soustředit se na řešení správních řízení. Díky přijatým opatřením se však již situace zlepšuje, i když zejména v oblasti horizontálních dohod a zneužití dominance je třeba významně využívat prioritizaci.
Slovenský úřad dosud v tomto roce vydal tři sankční kartelová rozhodnutí a dvě rozhodnutí v oblasti zneužití dominance a vertikálních dohod. Dále povolil 22 spojení soutěžitelů a navíc v této oblasti uložil čtyři pokuty. Ve druhém stupni bylo potvrzeno rozhodnutí o „stravenkovém“ kartelu. Úspěšný byl úřad při obhajobě rozhodnutí ve věci bankovního kartelu, naopak v případě Cargo Slovakia bylo Nejvyšším soudem SR potvrzeno zrušení rozhodnutí.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva