ÚP ČR pomáhá sociálně vyloučeným v návratu na trh práce

18.12.2015 13:53 | Zprávy

Krajské pobočky ÚP ČR v Ústí nad Labem a v Ostravě vytipovaly v období loňského a letošního roku ve spolupráci s neziskovými organizacemi a Agenturou pro sociální začleňování přesně 1 500 sociálně znevýhodněných osob, které zapojily do regionálních projektů na pomoc lidem ze sociálně vyloučených lokalit.

ÚP ČR pomáhá sociálně vyloučeným v návratu na trh práce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Úřad práce

Tyto pilotní projekty s názvy „Sociálně vyloučené lokality v Ústeckém kraji“ a „Příležitost dělá(t)zaměstnance“ ÚP ČR realizoval na území Moravskoslezského a Ústeckého kraje. Prostředky na ně poskytl Evropský sociální fond v ČR v rámci Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a státní rozpočet ČR.

Základním principem obou projektů bylo poskytnutí intenzivní individuální pomoci a zabezpečení komplexních služeb vedoucích k získání zaměstnání a podpoře pracovních míst. Práci s klientem vysvětluje vedoucí oddělení projektů EU Krajské pobočky v Ostravě, Lucie Norysová: „Intenzivní práce spočívala v častém kontaktu klienta s terénním pracovníkem, který se probíhal i několikrát měsíčně. Terénní pracovníci vedli skupinku asi 40 – 60 osob, díky tomu se mohli klientům věnovat jednotlivě, rozpoznat hlavní bariéry pracovního uplatnění klienta a pomoci mu je překonat.“

S překonáváním překážek souvisí poslední aspekt, komplexnost práce s klientem. „Hlavní myšlenkou obou projektů byla nabídka provázaných aktivit, které začínaly aktivizací klienta v motivačním kurzu, dále pokračovaly vzdělávacími aktivitami v oblasti pracovního práva a finanční gramotnosti anebo zapojení do rekvalifikačního kurzu, posouzení jejich pracovních kompetencí psychologem, nabídkou volných pracovních míst a v neposlední řadě individuálním poradenstvím. Tento speciální přístup ke klientům je daný rozsahem problémů, kterým čelí. Kromě bydliště v sociálně vyloučené lokalitě tito lidé mají často pouze základní vzdělání, nemají pracovní návyky, jsou závislí na dávkách v hmotné nouzi, trápí je spotřebitelské úvěry či přímo už exekuce,“ doplňuje Lucie Norysová.

V Ostravě se projekt „Příležitost dělá(t) zaměstnance“ hlásí k programu Sociální inkluze a vychází také ze Strategického plánu sociálního začleňování v Ostravě. Cílem projektu bylo zvýšit zaměstnatelnost celkem 200 sociálně vyloučených osob. Tento cíl byl v průběhu projektu několikrát navýšen. Petra Prouzová, projektová manažerka, vyjmenovává dosažené výsledky: „Do projektu napříč Moravskoslezským krajem vstoupilo 273 klientů, z nichž 223 úspěšně absolvovalo vzdělávací a motivační kurzy. Více než 70 % účastníků bylo dlouhodobě nezaměstnaných a měli pouze základní vzdělání. Ani tato velká bariéra pracovního uplatnění však nezabránila dosažení skvělého výsledku, kterým je 58 % zaměstnaných klientů“. Nejvyšší počet klientů se uplatnil jako pomocní stavební dělníci (24 %), dále pracovníci ve výrobě (23 %) a úklidu (16 %). Nejčastěji klienty zaměstnaly neziskové a příspěvkové organizace, významným zaměstnavatelem byly ale také obchodní společnosti a živnostníci.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Bc. Hubert Lang byl položen dotaz

Vyšetřovací komise

Zajímalo by mě, zda za členství v komisi berou poslanci nějaké příplatky? Protože jinak nechápu, k čemu je zřizujete. Ukažte mi nějako vyšetřovací komisi, která něco vyřešila.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DPP nakoupí prvních sedm trolejbusů Bozankaya SNG T12

10:34 DPP nakoupí prvních sedm trolejbusů Bozankaya SNG T12

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) na základě rámcové smlouvy se společností Bozankaya uzavřené leto…