ÚSTR: Konference nabídne diskuzi o významu historických výročí pro českou společnost

01.11.2018 17:31 | Zprávy

Konference s názvem Dějiny ve veřejném prostoru: Česká společnost a historická výročí se koná 8. a 9. listopadu 2018 v Praze. Zaměří se na současnou kulturu vzpomínání s důrazem na význam historických výročí pro českou společnost, ať už se jedná o výročí spojená s Janem Husem, Tomášem Garriguem Masarykem nebo tzv. osudovými osmičkami.

ÚSTR: Konference nabídne diskuzi o významu historických výročí pro českou společnost
Foto: ustrcr.cz
Popisek: Ústav pro studium totalitních režimů ČR

Konferenci jako svůj první počin pořádá fórum Dějiny ve veřejném prostoru, sdružení vzdělávacích institucí, které chce otevřít diskuzi o tom, jak ve veřejném prostoru pracovat s historií a jak propojit výzkum s praxí.

„Jedním z významných hostů konference je Alan McCully, irský specialista na výuku kontroverzních historických témat ve školách. Jeho postupy se osvědčily v názorově rozděleném Severním Irsku, kde jsou historická výročí dodnes provázena nepokoji, prosazují se však také v méně politicky konfliktních společnostech po celém světě. Dle McCullyho má být školní třída bezpečným prostorem, kde mohou žáci vyslovovat své názory, aniž by je někdo okřikoval nebo cenzuroval,“ upozorňuje Vojtěch Ripka, vedoucí Oddělení vzdělávání Ústavu pro studium totalitních režimů.

Historici, didaktici, muzejníci, učitelé, občanští aktivisté, sociologové, redaktoři vzdělávacích časopisů či knih, novináři a další budou diskutovat o různých formách zpřítomňování minulosti ve veřejném prostoru, ať už v podobě filmové a televizní tvorby, vzdělávacích projektů občanských iniciativ, muzejních expozic nebo dějepisné výuky na školách. Setkání nabídne kromě diskuzních stolů a praktických workshopů také večerní debatu o zobrazování mnichovské krize ve filmech a televizních seriálech.

Cílem konference Česká společnost a historická výročí je podnítit debatu o významu historických výročí pro českou společnost v co nejširším kruhu odborníků různých společenských sfér.

Termín: 8. a 9. listopadu 2018 od 9 hodin

Místo konání: Konference a workshopy se konají zároveň v prostorách centra vzdělávání a kultury Dominikánská 8 v Husově ulici čp. 8 v Praze (vchod z ulice Jilská 5) a na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy na náměstí Jana Palacha 2.

Program konference najdete zde.

Registrovat se můžete zde.

Konferenci pořádá Ústav pro studium totalitních režimů. Spolupořadateli jsou Filozofická fakulta Univerzity Karlovy, Pedagogická fakulta Univerzity Karlovy a Univerzita J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. (Dohromady tvořící platformu Dějiny ve veřejném prostoru)

Mediálním partnerem konference je časopis Dějiny a současnost.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Benešík (KDU-ČSL): Slováci jsou na tom v zastoupení lidí v mezinárodní politice lépe než my

Můžete mi vysvětlit, jak je to možné? To jste jako politici tak neschopní protlačit na vysoká místa politiky, kteří by hájili zájmy Česka? Ono to dost vysvětluje, proč podle mě na mezinárodní scéně zájmy nás Čechů vlastně nikdo pořádně nehájí, a proč se stáváme stále více bezvýznamnou zemí.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Pracovníky Dukovan čeká nejrozsáhlejší letošní preventivní cvičení

16:33 ČEZ: Pracovníky Dukovan čeká nejrozsáhlejší letošní preventivní cvičení

Na konci pracovního týdne čeká energetiky jedno z nejnáročnějších preventivních cvičení, které energ…