Všichni hosté mají jedno společné – v zemích, které se invaze zúčastnily, se rozhodli pro veřejný protest proti ní. Za tento odvážný postoj zaplatili vyloučením ze studií či ze zaměstnání, nucenou emigrací, léty vyhnanství, vězení nebo pobytem v psychiatrických klinikách.
Mezi hosty budou i všichni tři žijící účastníci protestu z 25. srpna 1968, který se odehrál na Rudém náměstí – Taťána Bajevová, Viktor Fajnberg a Pavel Litvinov. Přestože je tento protest „Osmi statečných“ u nás nejznámějším, rozhodně nebyl ani v zemích Varšavské smlouvy, ani v samotném Sovětském svazu ojedinělým. Stovky lidí od východního Berlína přes Varšavu, Sofii či Rigu a Kyjev až po Moskvu a další místa v zemích východního bloku vystoupily proti útoku na svobodu československých občanů, kterou nakrátko přineslo pražské jaro. Ústav pro studium totalitních režimu od svého vzniku v roce 2008 vyhledává a oceňuje účastníky těchto protestů a každoročně zve v době výročí invaze 1968 jednoho z nich do České republiky. V minulých letech se tak v Praze představili například Elijahu Rips a Aldis Cilinskis z Lotyšska, Revaz Cincadze z Gruzie, Michas Kukobaka z Běloruska, Olga Iofe z Ruska či Zorjan Popaďjuk z Ukrajiny. Více ZDE
V rámci programu k 50. výročí okupace, který jsme nazvali Za vaši a naši svobodu 1968–2018, se hosté zúčastní několika veřejných událostí:
Zahájení výstavy Za vaši a naši svobodu 1968–2018
20. srpna v 17 hodin bude za účasti hostů zahájena ve Skautském institutu (ZDE) na Staroměstském náměstí tematická výstava Za vaši a naši svobodu 1968–2018, která na dvaceti panelech představí osudy více než dvou desítek protestujících. Výstava je sestavena z výběru rozhovorů, fotografií a dokumentů, které historici Ústavu pro studium totalitních režimů a jejich spolupracovníci v průběhu deseti let sesbírali. Anglická mutace výstavy již od dubna putuje po Spojených státech amerických. V srpnu se kromě vernisáže v Praze chystá i otevření ruské verze výstavy v Moskvě. V září bude výstava představena v ukrajinském jazyce v Kyjevě.
(více ZDE)
Beseda v Knihovně Václava Havla
21. srpna v 19 hodin proběhne v Knihovně Václava Havla (ZDE) beseda tří významných myslitelů a hybatelů konce 60. let Ágnes Hellerové, Pavla Litvinova a Mustafy Džemileva. Tématem besedy bude srovnání společenských změn v roce 1968 a 2018 zejména v Maďarsku, USA a na Ukrajině. Moderuje Josef Pazderka. Beseda proběhne v češtině s tlumočením do angličtiny a ruštiny.
Divadelní představení Poledne
22. srpna v 19:30 uvede Divadlo Continuo (ZDE) v pražském divadle La Fabrika speciální letní představení díla Poledne, vycházejícího ze stejnojmenné knihy Natalie Gorbaněvské. Tématem představení je protest na Rudém náměstí a následující osudy jeho účastníků.
Kromě výše zmíněných akcí se hosté dále zúčastní dalších vzpomínkových a pietních událostí zejména na území Prahy, jejíž vedení návštěvu finančně podpořilo.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva