Památku popravených Čechů uctí 3. října 2018 v Žytomyru zástupci Ústavu pro studium totalitních režimů v čele s náměstkem ředitele Ondřejem Matějkou a delegace velvyslanectví České Republiky na Ukrajině v čele s velvyslancem Radkem Matulou. ÚSTR financoval opravu památníku v místě masového hrobu.
„Nově zpřístupněné archivní materiály z ukrajinských archivů dokládají, že sovětská bezpečnost důkazy o podvratné činnosti Čechů zfalšovala a fyzickým nátlakem si vynutila doznání obviněných,“ upozorňuje historik Jan Dvořák z Ústavu pro studium totalitních režimů, který zkoumá osudy Čechů perzekvovaných na území bývalého Sovětského svazu. „Rodiny o popravách svých blízkých nic netušily, protože úmrtní listy obětí byly úředně zfalšovány. O skutečných osudech jednotlivců se tak příbuzní obětí dozvídali až po mnoha desítkách let,“ dodává Dvořák.
„Ústav pro studium totalitních režimů dlouhodobě a systematicky zkoumá a připomíná případy Čechů postižených politickými represemi nejen v Žytomyru, ale i jinde na území dnešní Ukrajiny. Úzce při tom spolupracujeme s krajanskými sdruženími, českým velvyslanectvím i ukrajinskými archivy,“ říká náměstek ředitele ÚSTR Ondřej Matějka.
Poprava 80 osob (z toho 78 českého původu) v ukrajinském Žytomyru se odehrála 28. září 1938, tedy na sklonku období označovaného jako Velký teror. Samotná událost byla už několikrát připomenuta ukrajinskými historiky, podrobně ji ve své monografii Zatajené popravy popsal i již zesnulý český historik Mečislav Borák.
Fotografie místa a archiválií najdete ZDE
Pietní shromáždění k připomínce popravených Čechů se koná 3. října 2018 na místě bývalého pohřebiště obětí politických represí v Žytomyru na Ukrajině.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva