„Splnili jsme úkol z usnesení vlády a díky ÚZSVM získaly specializované státní instituce velké množství dříve bezprizorních zemědělských a lesních pozemků, s nimiž mohou dále hospodařit,“ uvedla generální ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu. „Zbývající převzaté nemovitosti nabídneme dalším státním institucím a v případě jejich nezájmu budeme hledat nového vlastníka mimo stát. Cílem ÚZSVM je maximálně podpořit rozvoj obcí a krajů nepotřebným státním majetkem,“ dodala generální ředitelka.
Státní pozemkový úřad získal po neznámých vlastnících celkem 64 383 pozemků o celkové výměře 16 860 hektarů. Lesům ČR převedl ÚZSVM celkem 6 830 pozemků o celkové výměře 7 995 hektarů. Nejvíce převedených nemovitostí se nachází na jižní Moravě a ve středních Čechách.
Z převodu byly vyňaty pozemky v duplicitním vlastnictví, pozemky, které reálně nemají zemědělský či lesní charakter, nebo se například nacházejí na území národního parku nebo přírodní rezervace (celkem 8 769 o celkové výměře 1 872 hektarů). Nezemědělské a nelesní pozemky (celkem 35 364 s výměrou 2 682 hektarů), jako jsou například vodní plochy, zastavěné pozemky atd., zůstaly v příslušnosti hospodařit ÚZSVM. S nemovitostmi bude ÚZSVM nakládat v souladu se zákonem o majetku státu s tím, že při nezájmu státních institucí bude cílem ÚZSVM podpořit rozvoj obcí a krajů.
ÚZSVM převzal celkem 116 063 nemovitostí po nedostatečně identifikovatelných vlastnících. V 115 346 případech se jednalo o pozemky, zbytek (717 nemovitostí) činily stavby. Tyto nemovitosti přešly do vlastnictví státu po uplynutí desetileté lhůty stanovené novým občanským zákoníkem, během které se vlastníci mohli přihlásit o svá práva.
ÚZSVM se agendě nedostatečně identifikovaných vlastníků věnoval již od roku 2014 do konce roku 2023. Za tuto dobu přispěl k vyřešení 65 519 takových nemovitostí. Další podrobnosti k problematice nedostatečně identifikovaných vlastníků naleznete zde.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva