V řadě případů bylo dohledávání vlastníků velice náročné i zdlouhavé. Obtížné je například dohledávání údajů po zemřelých osobách. Prověřováním dokumentů pracovníky úřadu bylo mimo jiné zjištěno, že z celkového množství pozemků téměř desetina – 25 parcel s celkovou plochou 16 tisíc m² – připadla státu jako odúmrť, tedy majetek po zemřelých bez dědiců i zanechání závěti.
Při dohledávání dokladů k majetku nedostatečně identifikovaných vlastníků odstranili pracovníci ÚZSVM u několika osob třeba jen drobné nedostatky v záznamech katastrálního úřadu, například chybějící rodné číslo.
Při jednotlivých šetřeních spolupracovalo pracoviště ÚZSVM také se Státním archivem i obcemi, v jejichž matrikách bylo možno dohledat řadu údajů. ÚZSVM oslovil několikrát i Státní pozemkový úřadu (SPÚ), kdy právoplatného majitele bylo nutno najít v záznamech o provádění komplexních pozemkových úprav.
Problematika nedostatečně identifikovaných vlastníků nemovitostí – jedná se o nemovitosti, u kterých v katastru nemovitostí není dostatečně určitě uveden jejich vlastník. Zejména to jsou případy, kdy nemovitost vedená v katastru nemovitostí nemá zapsaného žádného vlastníka (tj. není zapsána na žádný list vlastnictví) a dále nemovitosti vlastníků, kteří v katastru nemovitostí uvedeni sice jsou, ale zápis neumožňuje jejich dostatečnou identifikaci.
Seznam tzv. nedostatečně identifikovatelných vlastníků zveřejňuje ÚZSVM na svých webových stránkách. K 1. 2. 2018 obsahuje údaje o 203 tisících nemovitostech, z toho je 197 tisíc pozemků a šest a půl tisíce budov. Nedostatečně identifikovaných fyzických osob se v něm nachází zhruba 150 tisíc, z toho přibližně 1 100 právnických osob. Kolem 11 tisíc položek je zapsáno na zcela neznámé vlastníky.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva