Umístění herních prostor chtějí města a obce se zdravým rozumem. Nikoliv tak, jak se jim podsouvá

20.04.2016 21:42 | Zprávy

Předsednictvo Svazu měst a obcí ČR vítá, že samosprávy budou moci rozhodovat o umístění herních prostor na svém území. Nejlépe totiž znají situaci v místě. Svaz tak souhlasí s právní úpravou, kterou schválila Sněmovna na základě pozměňovacího návrhu poslance Vladislava Vilímce.

Umístění herních prostor chtějí města a obce se zdravým rozumem. Nikoliv tak, jak se jim podsouvá
Foto: smocr.cz
Popisek: Svaz měst a obcí ČR - logo

Zástupci municipalit přitom zásadně nesouhlasí s podsouváním vyjádření, že města a obce budou povolovat hazardní hry v blízkosti škol či církevních zařízení. „Tvrzení, která se objevila, o tom, že starostové umožní provozování heren nebo kasin v blízkosti církevních budov či zařízení pro děti, jsou čirou spekulací, která se nezakládá na pravdě,“ říká předseda Svazu měst a obcí ČR a starosta Kyjova František Lukl a dodává: „Proč by to starostové dělali? V jejich zájmu přece je starat se o svou obec a občany, a to co nejlépe. Regulaci hazardu obecně závaznou vyhláškou, kterou stanovují samosprávy, vítáme. Je zcela jistě pružnější a umí operativněji reagovat na konkrétní situaci v místě. Lépe než taxativně stanovené prostory, kde je hazard zakázán, jak s tím počítal původní vládní návrh zákona.“

Široký výčet prostor, který stanovoval vládní návrh zákona o hazardních hrách (sněmovní tisk č. 578), v praxi vylučoval, aby obce autonomně regulovaly hazard na svém území. Nebral tak na zřetel fakt, že jsou to právě obce, které dopady hazardních her nejvíc pociťují a musí efektivně řešit se znalostí všech specifik dané oblasti.     

„S právní úpravou tak, jak ji navrhovala vláda, nebylo možné souhlasit proto, že zasahovala do možnosti samospráv svobodně rozhodovat, kde, za jakých podmínek a v jakém počtu budou povolovány a provozovány herny a kasina,“ říká výkonný ředitel Svazu měst a obcí ČR Dan Jiránek a dodává:„Přitom právě samospráva má nejvíce místních zkušeností a ví, zda provoz hazardních her může mít negativní dopad na veřejný pořádek.“

Právní předloha regulující hazard, která prochází legislativním procesem, také stanovuje podmínky, za kterých je možné odnímat povolení k provozování loterií a jiných podobných her s ohledem na vynaložené investice podnikatelů v dané oblasti. Judikatura Soudního dvora Evropské unie říká, že musí být stanoveno dostatečně dlouhé přechodné období nebo systém přiměřené náhrady. Zákonná úprava by tak neměla umožnit rušit povolení v případě, že dojde k situaci, kterou provozovatel kasina či herny nezapříčinil úmyslným či nedbalostním porušením zákonných povinností. Povolení k umístění herního prostoru podle návrhu nesmí být na dobu delší než tři roky.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: 15,3  GW výkonu větrných elektráren bylo v roce 2024 postaveno v Evropě

19:11 ČEZ: 15,3 GW výkonu větrných elektráren bylo v roce 2024 postaveno v Evropě

Číslo týdne