Unikátní objev Českého egyptologického ústavu: pohřební komplex kněze Kairese

14.10.2018 8:20 | Zprávy

Probíhající expedice Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy na pyramidovém poli v Abúsíru přinesla unikátní objev. Egyptologové nalezli pohřební komplex královského důvěrníka a kněze Kairese. Stalo se tak v roce, kdy česká egyptologie slaví šedesát let od svého založení.

Unikátní objev Českého egyptologického ústavu: pohřební komplex kněze Kairese
Foto: Český egyptologický ústav FF UK
Popisek: Egyptologové nalezli pohřební komplex královského důvěrníka a kněze Kairese

Hrobka leží v srdci pyramidového pole v oblasti, kde byli vedle panovníků pochováváni pouze členové královské rodiny a nejvyšší představitelé státu z období 25. a 24. stol. př. Kr., tedy z doby vlády 5. dynastie Staré říše. Kairesův komplex pokrývá plochu více než 500 m2 a vedle vlastní hrobky se skládá z několika dalších místností, jež sloužily ke kultovním účelům a rituální očistě kněžích předtím, než vstoupili do hrobky. Kultovní kaple je absolutním unikátem v architektuře nekrálovských hrobek celého 3. tis. př. Kr., protože byla dlážděna čedičovými bloky.

„Aktuální nález představuje řešení dlouholetého problému, zda staří Egypťané v době Staré říše ukládali sochy do pohřebních komor. Právě na základě tohoto objevu je zřejmé, že ano. Dalším ojedinělým prvkem je konstrukce pohřební komory. Ta byla vybudována v otevřené jámě. Po spuštění sarkofágu a vyzdění bočních stěn vápencovými bloky byla komora uzavřena několika obřími stropními bloky rovněž z vápence, z nichž každý váží nejméně osm až devět tun,“ uvedl za Český egyptologický ústav Miroslav Bárta.

Přestože expedice stále ještě probíhá a definitivní zpracování všech získaných dat bude trvat delší dobu, již v této fázi výzkumu je zřejmé, že jde o naprosto ojedinělý nález hrobky výjimečné historické postavy starověkého Egypta z dob 3. tisíciletí před Kristem. Kairesovy tituly ho staví na roveň vezírům (ministerským předsedům) tehdejší doby, zatímco architektura jeho hrobky se tehdejším zvyklostem zcela vymyká – vyhodnocení této skutečnosti bude předmětem dalšího bádání.

Aktuální nález je dalším z řady úspěchů českých egyptologů působících v rámci Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty UK. Egyptologický ústav, který v letošním roce slaví 60 let od svého založení, je největší vědeckou expedicí České republiky, která soustavně pracuje v zahraničí. Jeho současné koncese na území dnešního Egypta zahrnují pyramidové pole v Abúsíru a oázu El-Héz v egyptské Západní poušti a dále dvě lokality v Súdánu – na 6. nilském kataraktu a v Usli.

Významných vědeckých výsledků dosáhl ústav zejména na základě vlastních archeologických výzkumů na rozsáhlé koncesi v Abúsíru, již získal v roce 1974. Podařilo se zde mimo jiné objevit dva pyramidové komplexy. V tom, který patřil panovníku Raneferefovi, byl vedle souboru královských soch nalezen nesmírně cenný papyrový archiv. Na koncesi leží také množství hrobek a kultovních struktur z různých období staroegyptských dějin, k nimž se řadí i nevyloupený Iufaův šachtový hrob z doby první perské okupace Egypta. Četné památky, pocházející z prostoru abúsírské nekropole, patří k vrcholným dílům starověké civilizace na Nilu.

Výzkumy Českého egyptologického ústavu FF UK již dlouhá léta odpovídají na řadu otázek, které se týkají nejen historie a vývoje dávných civilizací a kultur na Nilu, ale zároveň umožňují lépe chápat vývoj přírodního prostředí i to, jak se na něj lidé adaptovali, fungování různých náboženských systémů, příběhy konkrétních lidských osudů a hledání smyslu lidské existence. Právě tato unikátní možnost kombinace různých druhů pramenů na mikro- i makroúrovni v dlouhých časových řadách činí ze staroegyptské archeologie a historie unikátní a významnou disciplínu v rámci současné vědy a bádání o komplexních společnostech v 21. století.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

NEODVOLÁM! NECHCEME TU „CHIRURGY“ Z DOVOZU!

Proč máte slovo chirurgy v uvozovkách? Co tím sloganem vlastně chcete říci? A ještě by mě zajímalo, nic osobního, ale proč, když tento slogan používáte všichni členové, tak policie chce stíhat jen Okamuru? Vím, že je předsedou, ale co.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Elegant Ostrava: Nadšenci historického lyžování i telemarkové hvězdy na Gruňském ledovci

22:03 Elegant Ostrava: Nadšenci historického lyžování i telemarkové hvězdy na Gruňském ledovci

V sobotu 18. 1. 2025 se koná na Gruni ve Starých Hamrech 13. ročník Mezinárodního mistrovství ČR v h…