Unikátní objev Českého egyptologického ústavu: pohřební komplex kněze Kairese

14.10.2018 8:20 | Zprávy

Probíhající expedice Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy na pyramidovém poli v Abúsíru přinesla unikátní objev. Egyptologové nalezli pohřební komplex královského důvěrníka a kněze Kairese. Stalo se tak v roce, kdy česká egyptologie slaví šedesát let od svého založení.

Unikátní objev Českého egyptologického ústavu: pohřební komplex kněze Kairese
Foto: Český egyptologický ústav FF UK
Popisek: Egyptologové nalezli pohřební komplex královského důvěrníka a kněze Kairese

Hrobka leží v srdci pyramidového pole v oblasti, kde byli vedle panovníků pochováváni pouze členové královské rodiny a nejvyšší představitelé státu z období 25. a 24. stol. př. Kr., tedy z doby vlády 5. dynastie Staré říše. Kairesův komplex pokrývá plochu více než 500 m2 a vedle vlastní hrobky se skládá z několika dalších místností, jež sloužily ke kultovním účelům a rituální očistě kněžích předtím, než vstoupili do hrobky. Kultovní kaple je absolutním unikátem v architektuře nekrálovských hrobek celého 3. tis. př. Kr., protože byla dlážděna čedičovými bloky.

„Aktuální nález představuje řešení dlouholetého problému, zda staří Egypťané v době Staré říše ukládali sochy do pohřebních komor. Právě na základě tohoto objevu je zřejmé, že ano. Dalším ojedinělým prvkem je konstrukce pohřební komory. Ta byla vybudována v otevřené jámě. Po spuštění sarkofágu a vyzdění bočních stěn vápencovými bloky byla komora uzavřena několika obřími stropními bloky rovněž z vápence, z nichž každý váží nejméně osm až devět tun,“ uvedl za Český egyptologický ústav Miroslav Bárta.

Přestože expedice stále ještě probíhá a definitivní zpracování všech získaných dat bude trvat delší dobu, již v této fázi výzkumu je zřejmé, že jde o naprosto ojedinělý nález hrobky výjimečné historické postavy starověkého Egypta z dob 3. tisíciletí před Kristem. Kairesovy tituly ho staví na roveň vezírům (ministerským předsedům) tehdejší doby, zatímco architektura jeho hrobky se tehdejším zvyklostem zcela vymyká – vyhodnocení této skutečnosti bude předmětem dalšího bádání.

Aktuální nález je dalším z řady úspěchů českých egyptologů působících v rámci Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty UK. Egyptologický ústav, který v letošním roce slaví 60 let od svého založení, je největší vědeckou expedicí České republiky, která soustavně pracuje v zahraničí. Jeho současné koncese na území dnešního Egypta zahrnují pyramidové pole v Abúsíru a oázu El-Héz v egyptské Západní poušti a dále dvě lokality v Súdánu – na 6. nilském kataraktu a v Usli.

Významných vědeckých výsledků dosáhl ústav zejména na základě vlastních archeologických výzkumů na rozsáhlé koncesi v Abúsíru, již získal v roce 1974. Podařilo se zde mimo jiné objevit dva pyramidové komplexy. V tom, který patřil panovníku Raneferefovi, byl vedle souboru královských soch nalezen nesmírně cenný papyrový archiv. Na koncesi leží také množství hrobek a kultovních struktur z různých období staroegyptských dějin, k nimž se řadí i nevyloupený Iufaův šachtový hrob z doby první perské okupace Egypta. Četné památky, pocházející z prostoru abúsírské nekropole, patří k vrcholným dílům starověké civilizace na Nilu.

Výzkumy Českého egyptologického ústavu FF UK již dlouhá léta odpovídají na řadu otázek, které se týkají nejen historie a vývoje dávných civilizací a kultur na Nilu, ale zároveň umožňují lépe chápat vývoj přírodního prostředí i to, jak se na něj lidé adaptovali, fungování různých náboženských systémů, příběhy konkrétních lidských osudů a hledání smyslu lidské existence. Právě tato unikátní možnost kombinace různých druhů pramenů na mikro- i makroúrovni v dlouhých časových řadách činí ze staroegyptské archeologie a historie unikátní a významnou disciplínu v rámci současné vědy a bádání o komplexních společnostech v 21. století.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Jan Volný byl položen dotaz

Naše životní úroveň a mzdy

Fialově tvrzení, že budeme mít v dohledné době mzdy jako v Německu snad nevěří nikdo, maximálně tak on sám, i když i o tom pochybuju. Můj na vás ale zní, proč tomu tak je? Proč je u nás životní úroveň nižší a stejně tak i platy? Přitom co se týká cen, tak ty jsou u nás mnohdy vyšší nebo srovnatelné ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vojenské lesy a statky Mimoň se pyšní moderním areálem Správy služeb

22:03 Vojenské lesy a statky Mimoň se pyšní moderním areálem Správy služeb

Sny generací zaměstnanců v divizi VLS Mimoň se v letošním roce naplnily. Po mnoha letech se povedlo …