Úřad práce provedl loni více než 30 tisíc kontrol dodržování režimu dočasné neschopnosti

07.02.2020 14:57 | Zprávy

Ke konci prosince 2019 evidoval Úřad práce ČR celkem 215 532 uchazečů o zaměstnání. S téměř 20 tis. z nich nemohl pracovat, protože nemuseli, na základě potvrzení, které jim vystavil lékař, plnit povinnosti uchazeče o zaměstnání z důvodu nemoci nebo úrazu.

Úřad práce provedl loni více než 30 tisíc kontrol dodržování režimu dočasné neschopnosti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Generální ředitelství Úřadu práce ČR

Aby ÚP ČR maximálně zamezil případům, kdy by mohlo jít ze strany některých klientů o účelové chování, zintenzivnil v tomto ohledu svou kontrolní činnost. Během loňského roku provedli jeho zaměstnanci v celé republice 31 282 kontrol což je meziroční nárůst o více než 100 %. Kontroloři zjistili 8 161 porušení stanoveného režimu a zahájili více než 2 470 správních řízení.

Kontrolu dodržování režimu dočasné neschopnosti plnit povinnosti uchazeče o zaměstnání zavedla do agendy ÚP ČR novela zákona o zaměstnanosti. Úřad práce ČR tak může prověřovat, jestli se klienti, kteří předložili potvrzení o dočasné neschopnosti plnit povinnosti uchazeče o zaměstnání z důvodu nemoci nebo úrazu, skutečně zdržují v místě nahlášeného pobytu a dodržují čas vycházky stanovené lékařem.

„Vzhledem k tomu, že jde o skutečně vysoký počet klientů, se kterými v době jejich nemoci či po úraze nemůžeme pracovat a zprostředkovávat jim vhodné zaměstnání, lze předpokládat, že mezi nimi mohou být i osoby, které daného institutu účelově zneužívají. Zhruba třetina z nich je v evidenci Úřadu práce ČR déle než čtyři roky. Abychom zamezili neoprávněnému pobírání nepojistných sociálních dávek či vyhýbání se možnému zaměstnání, postupujeme podle zákona a posilujeme kontrolní činnost,“ shrnuje generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková.

Nejvíce kontrol proběhlo v loňském roce v Moravskoslezském (4 185), Ústeckém (3 643), Jihomoravském (3 559), ve Středočeském (2 794) a v Olomouckém (2 585) kraji. Na jejich základě vyřadil ÚP ČR z evidence 2 081 lidí (téměř 6,6 %), kteří např. nebyli doma a neprokázali důvod své nepřítomnosti. Nejvyšší počet takto vyřazených byl v Ústeckém (372), Moravskoslezském (300), Jihočeském (120) a v Olomouckém (213) kraji. V případě dalších 389 klientů probíhá v současné době ještě správní řízení. Podle posledních dostupných údajů činí náklady na jednoho nezaměstnaného 17 250 Kč měsíčně. V případě 2 081 sankčně vyřazených z důvodu nedodržení režimu dočasné neschopnosti na dobu tří nebo šesti měsíců činí celková úspora za loňský rok více než 107 mil. Kč. Další úsporu pak přináší i nečerpání nepojistných sociálních dávek po dobu vyřazení z evidence u části kontrolovaných uchazečů o zaměstnání.

Nezastižení klienti jako důvod své nepřítomnosti uvádějí, že např. byli doma, ale mají špatně označený zvonek, případně že ho neslyšeli, protože spali, vyzvedávali dítě ze školy či museli jít nakoupit. Vůbec nejčastějším tvrzením pak je, že byli v době kontroly u lékaře.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Bc. Hubert Lang byl položen dotaz

Vyšetřovací komise

Zajímalo by mě, zda za členství v komisi berou poslanci nějaké příplatky? Protože jinak nechápu, k čemu je zřizujete. Ukažte mi nějako vyšetřovací komisi, která něco vyřešila.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

TA ČR: Program KAPPA dospěl ke konci, podpořil 25 projektů

16:14 TA ČR: Program KAPPA dospěl ke konci, podpořil 25 projektů

Program na podporu aplikovaného výzkumu, experimentálního vývoje a inovací KAPPA financovaný Fondy E…