Na návštěvníky už tradičně čekaly komentované prohlídky v reprezentačních prostorách, které spravuje Úřad vlády ČR. V obou palácích si mohli zájemci vychutnat nejen honosné interiéry a neobvyklé výhledy na Prahu z oken paláců, ale pro zajímavost byl pro veřejnost přichystán i pohled na slavnostně prostřenou tabuli.
V Hrzánském paláci si návštěvníci mohli prohlédnout také stálou výstavu Symboly republiky a poprvé zpřístupněný ateliér malíře Jana Slavíčka. Průvodci taktéž návštěvníky seznámili s historií paláce i jeho nejvýznamnějšími obyvateli, mezi které patřil například Tomáš Garrigue Masaryk. V letošním roce Hrzánský palác sloužil především jako sídlo premiéra po dobu rekonstrukce Strakovy akademie a konala se zde také zasedání vlády. Pro zajímavost tak byl zájemcům nově zpřístupněn i tiskový sál.
Podrobnější informace o historii Hrzánského paláce naleznete ZDE.
Za doprovodu průvodců si mohli zájemci projít také Lichtenštejnský palác situovaný u břehu řeky Vltavy na pražské Kampě. Reprezentační prostory v prvním patře paláce nyní slouží zejména k pořádání odborných konferencí a protokolárních akcí. Ve druhém patře se nachází apartmány určené k ubytování státních delegací a návštěv. V minulosti objekt obýval například španělský král Juan Carlos s chotí Sofií, britská královna Alžběta II. s princem Filipem či japonský císař Akihito s císařovnou Mičiko.
Podrobnější informace o historii Lichtenštejnského paláce naleznete ZDE.
V roce 2018, kdy Česká republika slaví významné výročí, zpříástupnil Úřad vlády ČR většinu svých budov pro veřejnost v nebývalém množství termínů. Kromě zmíněných paláců se pravidelně veřejnosti otevírala také Kramářova vila na Letné a Vila Hany a Edvarda Benešových v Sezimově Ústí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva