Ústav technické a experimentální fyziky ČVUT zve do prostor Betlémského paláce na výstavu Věda a umění

11.12.2021 14:29 | Tisková zpráva

Ústav technické a experimentální fyziky ČVUT (ÚTEF) ve spolupráci s malířkou Kateřinou Smetanovou pořádá nový projekt pro veřejnost s názvem Věda a umění. Jde o komentovanou prohlídku výstavy ve dvou patrech Betlémského paláce, v nichž ÚTEF sídlí od roku 2019.

Ústav technické a experimentální fyziky ČVUT zve do prostor Betlémského paláce na výstavu Věda a umění
Foto: ČVUT
Popisek: ČVUT, logo.

V zajímavých prostorách barokního paláce jsou umístěny obrazy a tapisérie Kateřiny Smetanové. Autorka během přibližně 90 minut účastníkům podá výklad svých děl i umělecké tvorby. Zároveň vědečtí pracovníci ÚTEF přímo v laboratořích umožní návštěvníkům nahlédnout do světa vědy a seznámí je zajímavou formou s tím, jakým způsobem je lidstvo schopné zkoumat mikrosvět a fyziku elementárních částic. Z prohlídky je tak možné si odnést představu o tom, jak blízko k sobě věda a umění má.

Kateřina Smetanová v katalogu výstavy uvádí: „Vědci i výtvarníci mají mnoho společného: talent, tvůrčí myšlení, zručnost neboli znalost řemesla, což je umění realizovat nápady, práci o samotě, neustálé přemýšlení o tématu, pochybnosti o nastoupené cestě, pak odhodlání nepolevit, nevzdávat se. V určité fázi potřebují vystoupit z klauzury a předložit výsledky své práce kolegům, lidem.“

První prohlídky konané 19. srpna 2021 se zúčastnilo 20 zájemců z řad veřejnosti. Další návštěvy se budou konat 22. prosince 2021 a 13. ledna 2022. Postupně budou nabízeny další termíny. Vzhledem k omezené kapacitě jedné prohlídky na 20 osob je pro účast nutná registrace.

Zájemci se mohou registrovat na webové stránce ZDE. Další informace najdete ZDE, ZDE a ZDE.

České vysoké učení technické v Praze patří k největším a nejstarším technickým vysokým školám v Evropě. Podle Metodiky 2017+ je nejlepší českou technikou ve skupině hodnocených technických vysokých škol. V současné době má ČVUT osm fakult (stavební, strojní, elektrotechnická, jaderná a fyzikálně inženýrská, architektury, dopravní, biomedicínského inženýrství, informačních technologií). Studuje na něm přes 17 800 studentů. Pro akademický rok 2021/22 nabízí ČVUT svým studentům 227 akreditovaných studijních programů a z toho 94 v cizím jazyce. ČVUT vychovává odborníky v oblasti techniky, vědce a manažery se znalostí cizích jazyků, kteří jsou dynamičtí, flexibilní a dokáží se rychle přizpůsobovat požadavkům trhu. Podle výsledků Metodiky 2017+ bylo ČVUT hodnoceno ve skupině pěti technických vysokých škol a obdrželo nejvyšší hodnocení stupněm A. ČVUT v Praze je v současné době na následujících pozicích podle žebříčku QS World University Rankings, který hodnotil 1673 univerzit po celém světě. V celosvětovém žebříčku QS World University Rankings je ČVUT na 403. místě a na 12. pozici v regionálním hodnocení „Emerging Europe and Central Asia“. V rámci hodnocení pro „Engineering – Civil and Structural" je ČVUT mezi 151. – 200. místem, v oblasti „Engineering – Mechanical“ na 201. – 250. místě, u „Engineering – Electrical“ na 201. až 250. pozici. V oblasti „Physics and Astronomy“ na 201. až 250. místě, „Natural Sciences“ jsou na 254. příčce. V oblasti „Computer Science and Information Systems" je na 201. – 250. místě, v oblasti „Material Sciences“ na 301. až 350. místě, v oblasti „Mathematics“ na 351. až 400. místě a v oblasti „Engineering and Technology“ je ČVUT na 221. místě. Více ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Česká televize: Pět nových pořadů, pět různých pohledů

20:16 Česká televize: Pět nových pořadů, pět různých pohledů

Od 13. ledna 2025 rozšíří Česká televize své publicistické portfolio o pět nových pořadů. Tři z nich…