Ústavní soud: Nositelem práva na obhajobu je klient, nikoli jeho advokát

11.01.2017 18:36 | Zprávy

III. senát Ústavního soudu (soudce zpravodaj Jan Filip) zamítl ústavní stížnost stěžovatele směřující proti usnesení Nejvyššího soudu, rozsudku Krajského soudu v Brně a rozsudku Městského soudu v Brně, neboť nebyl zjištěn zásah do stěžovatelových základních práv a svobod.

Ústavní soud: Nositelem práva na obhajobu je klient, nikoli jeho advokát
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ústavní soud

Stěžovatel byl stíhán za to, že v roce 2007 jako obhájce přijal od svého klienta částku 550 000 Kč, kterou měl dle jejich vzájemné dohody použít na zajištění a ovlivnění svědků v trestním řízení vedeném před Krajským soudem v Ostravě – pobočky v Olomouci o povolení obnovy řízení trestní věci klienta, který byl odsouzen pro trestný čin podvodu a byl mu uložen trest odnětí svobody, který vykonával i ve Věznici v Kuřimi. Zde v rámci návštěv měl stěžovatel odsouzeného ponechat v domnění, že zařídí úspěšné povolení obnovy řízení, načež tyto peníze na výše zmíněné účely nepoužil a ponechal si je pro vlastní potřebu. V této věci bylo obecnými soudy již celkem čtrnáctkrát meritorně rozhodnuto, přesto věc stále není definitivně ukončena. Ústavní stížností napadenými rozhodnutími byl stěžovatel uznán vinným trestným činem podvodu a odsouzen k podmíněnému trestu odnětí svobody a peněžitému trestu. Stěžovatel v ústavní stížnosti především namítá protiústavnost pořízení prostorových odposlechů, pořízených ve výslechových místnostech Věznice Kuřim. Podle stěžovatele je zaznamenávání rozhovorů mezi obhájcem a jeho klientem v rámci trestního řízení zásadně vyloučeno. Přestože klient s odposloucháváním souhlasil, stěžovatel se domnívá, že zákonná ustanovení, která se týkají mlčenlivosti a nedotknutelnosti komunikace mezi obhájcem a klientem, zahrnují nejenom povinnost mlčenlivosti obhájce, ale i oprávnění samotného obhájce hovořit s klientem bez přítomnosti třetích osob.

Ústavní soud dospěl k závěru, že ústavní stížnost není důvodná. Součástí ústavního práva na obhajobu podle čl. 40 odst. 3 Listiny základních práv a svobod je i právo radit se se svým obhájcem za podmínek, ve kterých současně nedochází k poskytování informací orgánům činným v trestním řízení. V takovém případě komunikace mezi obhájcem a klientem podléhá maximální možné ochraně, a to v zájmu klienta, nikoli však ku prospěchu advokáta, sledujícího zájmy rozporné s klientovými, nebo se klientových zájmů netýkajících. Nositelem práva na obhajobu je proto klient, nikoli advokát, který v takovém případě neuplatňuje svá práva, nýbrž plní naopak mu zákony uložené významné povinnosti. V případě, že se sám klient vědomě této ochrany vzdá a domáhá se naopak pomoci státní moci vůči advokátovi, který dle něj nehájí jeho zájmy, by bylo trvání na takové absolutní ochraně ústavně nekonformním výkladem zákonů, které jinak důvěrnost styku klienta s advokátem zaručují. Je-li advokát důvodně podezřelý ze závažné trestné činnosti, není porušením práva na obhajobu, ani práva na poskytování právní pomoci nasazení operativně pátracích prostředků, které respektuje princip proporcionality zásahu.

Ústavní soud dodává, že ke snímání místností ve věznici docházelo na základě povolení státního zástupce nepřetržitě po dobu dvou měsíců, čímž docházelo k zaznamenávání rozhovorů nejen stěžovatele a jeho klienta, ale i všech dalších osob. K posouzení konformity tohoto postupu provedl Ústavní soud tzv. test proporcionality a dospěl k závěru, že tento postup je nepřiměřený, ovšem nikoliv vůči stěžovateli, ale vůči neurčitému počtu třetích osob, kterých se nařízení a provádění odposlechu dotklo. Prostředek, který orgány činné v trestním řízení zvolily k dosažení legitimního cíle, zasáhl do ústavně chráněné sféry značného množství lidí, kteří neměli s probíhajícím trestním řízením ve věci stěžovatele nic společného. Toto pochybení však není důvodem pro vyhovění ústavní stížnosti, neboť stěžovatelova práva tímto postupem porušena nebyla.

Text nálezu Ústavního soudu sp. zn. III. ÚS 2847/14 je dostupný PDF zde (282 KB, PDF).

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Jaroslav Faltýnek byl položen dotaz

Děláte ve sněmovně vůbec něco?

Dobrý den, zajímalo by mě, co jako poslanec děláte, že o vás není vůbec slyšet? Ani nikde v televizi jsem vás dlouho neviděl, nečetl s vámi žádný rozhovor. Přijde mi, že vás Babiš nechal kandidovat jen proto, aby vám zajistil dobře placené místo, ale jakoby vám zakázal, abyste se po vašem skandálu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: V Trutnově probíhá výsadba nových lip na hřbitově

16:33 ČEZ: V Trutnově probíhá výsadba nových lip na hřbitově

Trutnovský hřbitov se zazelená osmnácti novými lípami. Nadace ČEZ na nákup rostlin přispěla částkou …