V Akademii věd ČR se diskutuje o právu a etice umělé inteligence

13.09.2019 10:56 | Zprávy

Robotizovaný průmysl, automatizované domácnosti, robotičtí pečovatelé – jasné trendy velmi blízké budoucnosti. Jak ale umělou inteligenci sladit s etickými normami lidské společnosti? A jak ji právně ošetřit a zároveň zkoordinovat na mezinárodní úrovni? Nejen tyto otázky řeší experti konference SOLAIR, která se koná ve dnech 12. a 13. září 2019 v Praze v Akademii věd ČR. Zahájil ji předseda vlády ČR Andrej Babiš spolu s předsedkyní AV ČR Evou Zažímalovou.

V Akademii věd ČR se diskutuje o právu a etice umělé inteligence
Foto: AV ČR
Popisek: Logo Akademie věd ČR

Vývoj umělé inteligence jde nesmírně rychle kupředu a etické otázky s ní spojené přibývají – soustředí se na ně dvoudenní konference SOLAIR (Society, Law, Artificial Intelligence and Robotics) s podtitulem Umělá inteligence zaměřená na člověka (Human Centric Artificial Intelligence).

Předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová zdůraznila, že existuje mnoho etických a právních nejistot v oblasti vývoje a používání nástrojů s umělou inteligencí. Jako příklad zmínila problematiku ochrany soukromí nebo odpovědnosti za škodu.

„Měl by se velmi pečlivě zvažovat společenský konsensus. A k němu dojdeme jedině tím, že budeme mít maximum informací, co vlastně umělá inteligence je, a jaké může mít důsledky pro naše životy. Právě proto je nesmírně důležité podporovat sociální a humanitní vědy, které nám podobné otázky pomáhají předkládat a řešit,“ upozornila Eva Zažímalová.

Současný kabinet věnuje podle slov premiéra Andreje Babiše oblasti vývoje umělé inteligence a robotiky velkou pozornost, právě proto se zahájení konference v Akademii věd ČR osobně zúčastnil.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Evropská unie prosazuje šmírování vaší soukromé komunikace přes mobil

Je to pravda? Aspoň to tvrdí Okamura. A jestli ano, nemyslíte, že je to dost přes čáru? A kdo jako přesně by měl podle EU mít právo číst soukromou korespondenci? A to jako kohokoliv, jen tak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

MHMP: Třetina pražských žáků trpí duševními obtížemi. Špatně spí a nemají důvěru v učitele

16:26 MHMP: Třetina pražských žáků trpí duševními obtížemi. Špatně spí a nemají důvěru v učitele

Třetina pražských žáků 2. stupně základních škol a středních škol vykazuje vážné příznaky úzkosti, 4…