Původcem onemocnění je Taylorella equigenitalis, nepohyblivá, ve vnějším prostředí málo odolná bakterie. Lze ji zlikvidovat běžnými desinfekčními prostředky. K přenosu dochází při pohlavním styku mezi nakaženými jedinci, je však možný i pasivní přenos kontaminovanými nástroji a pomůckami při ošetřování zvířat. Příznaky onemocnění jsou patrné hlavně u klisen, u kterých se druhý až třetí den po infekci objevuje výtok z pohlavních orgánů. Často se však žádné klinické změny neobjeví, ale dochází k přebíhání klisen, dočasné neplodnosti a potratům. U hřebců většinou infekce probíhá bez příznaků a stávají se šiřiteli onemocnění. Původce přežívá v pohlavních orgánech klisen a hřebců i delší dobu, přičemž nedochází k postižení celkového zdravotního stavu.
SVS upozorňuje chovatele koní na důležitost provádění pravidelných preventivních vyšetření, která jsou podle Metodiky kontroly zdraví a nařízené vakcinace povinná, a na nezbytnost pečlivého dodržování pravidel odběru (počet a místa odběru stěrů, druhý odběr v odstupu nejméně sedmi dnů, důsledné bránění kontaminaci vzorku) a transportu vzorků do laboratoře, aby nemohlo dojít k falešně negativním výsledkům. Zároveň je třeba dodržovat zásady přesunů koní mezi chovateli a hygienická pravidla při ošetřování koní, aby se zabránilo pasivnímu přenosu infekce.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva