V Jihlavě nově pomáhají pacientům s poruchami srdečního rytmu

06.03.2017 21:11 | Zprávy

Stovky pacientů s poruchami srdečního rytmu už nemusí jezdit na zákrok mimo Vysočinu. Jihlavské Kardiocentrum provádí nově zákroky, při kterých upravuje srdeční rytmus. Vysočina byla posledním regionem v České republice, kde centrum pro léčbu poruch srdečního rytmu chybělo. „Jsme takoví elektrikáři lidského srdce,“ říká s nadsázkou lékař Martin Eisenberger, který výkony provádí. Ročně díky nim pomůžou více než čtyřem stovkám pacientů.

V Jihlavě nově pomáhají pacientům s poruchami srdečního rytmu
Foto: zjihlavy.cz
Popisek: Nemocnice Jihlava

Nově prováděné zákroky jsou vhodné pro dvě skupiny pacientů. První jsou ti, kteří vyžadují katétrovou ablaci: „Zjednodušeně řečeno zavedeme cévky přes tříslo do srdce, nalezneme místo, které je za arytmii zodpovědné a v jednom sezení ho ošetříme,“ vysvětluje kardiolog Martin Eisenberger a dodává, že tímto způsobem se léčí poruchy rytmu včetně té nejčastější, a tou je fibrilace síní. Věkový průměr pacientů, kterých se tyto problémy týkají, je mezi 40-70 lety. „Poruchy rytmu se týkají spíše starších pacientů, ale nedávno jsme v našem Kardiocentru ošetřili i osmnáctiletého pacienta,“ popisuje kardiolog.

Druhou skupinou pacientů jsou ti, kteří bývají po těžkém infarktu nebo mají jinak oslabené srdce a riziko vzniku život ohrožujících arytmií. Kvůli tomu se jim do srdce zavádí přístroje, tzv. implantabilní defibrilátory, které jsou schopné detekovat tyto arytmie a vyléčit je tím, že vydávají elektrické impulsy: „U vybraných pacientů navíc zavádíme přístroje, které jsou schopny srdce posílit a zlepšit jeho výkon,“ udává Martin Eisenberger.

„Největší výhodou pro pacienty je, že už nemusí jezdit do nemocnic mimo Kraj Vysočina, kde jsou dnes čekací doby často přes půl roku, ale na zákrok i kontroly mohou blíž svému bydlišti. Vysoká kvalita péče je zajištěna erudicí týmu, který svoje zkušenosti získal dlouholetými pobyty na špičkových zahraničních i domácích pracovištích (Anglie, Belgie, u nás České Budějovice). Kontroly i hospitalizace probíhají v nemocnici,“ uzavírá primář kardiologického oddělení jihlavské nemocnice Zdeněk Klimsa. Celková hospitalizace trvá obvykle dva až tři dny.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

Šmírování

Četl jsem o návrhu evropské komise, kterým chce zavést plošné šmírování lidí a kontrolovat jejich osobní komunikaci. To jako vážně? Nemyslíte, že to už je hodně přes čáru? Co nějaká ochrana soukromí? A jak moc je reálné, že tento návrh komise projde? Bude se o něm nějak hlasovat? A jestli ano, jak s...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Celní správa: Léčiva na výrobu drog si dováželi z Polska v batohu

22:04 Celní správa: Léčiva na výrobu drog si dováželi z Polska v batohu

Královéhradečtí celníci ze Sekce pátrání Generálního ředitelství cel prověřovali skupinu osob pro zv…