Pro snadnou orientaci v sortimentu pomůcek, které jsou v každé kategorii stomických pomůcek pro pacienta bez doplatku, jsme připravili přehlednou tabulku – viz příloha. Je v ní zeleně označeno konkrétní zboží, které je plně hrazeno z prostředků veřejného zdravotního pojištění, a dále žlutě označeno zboží s úhradou 90% a více, což představuje pro pacienta maximální doplatek v řádu jednotek až desetikorun.
Stomické pomůcky předepisuje pacientovi na Poukaz smluvní lékař pojišťovny odbornosti urologie a nefrologie, všeobecné praktické lékařství, vnitřní lékařství, onkologie a hematologie, chirurgie.
Stomické pomůcky jsou členěny do jednotlivých skupin (kategorií) na jednodílné systémy (1D), dvoudílné systémy (2D), systémy irigační, systémy stomické na dočasnou kontinenci, podložky stomické a ostatní prostředky.
Tyto pomůcky mohou být předepsány na Poukaz nejvýše na dobu 3 měsíců.
Co je to stomie
Stomie je uměle chirurgicky založené vyústění tlustého střeva (kolostomie), tenkého střeva (ileostomie) nebo močovodu (urostomie). Stomie se zakládá dočasně pro odlehčení činnosti orgánu například při hojení po operacích (obvykle na dobu několika týdnů či měsíců), nebo trvale. Nejčastější příčinou nutnosti založení stomie je nádorové či zánětlivé onemocnění nebo úraz.
Pokud se pacient naučí o stomii pečovat, kvalita jeho života nemusí být tímto zákrokem významně narušena a pacient se vrací do aktivního života.
Jak probíhá péče v praxi
V co nejzazším pooperačním období je pacient edukován stomasestrou (sestra specialistka v péči o pacienty se stomií) v praktické péči o stomii a poučen o dietním režimu.
Na základě konzultace se stomasestrou jsou pacientovi doporučeny vhodné pomůcky pro jeho typ stomie. Pacient odchází domů vybaven vzorky daných pomůcek ve chvíli, kdy zvládá sebepéči (event. s dopomocí rodinných příslušníků), a má možnost se objednat do stomické poradny, kde mu jsou následně předepisovány ty pomůcky, které se ukázaly být nejvhodnější z nabídky firmy, se kterou dané pracoviště spolupracuje.
Jedná se buď o systém tzv. 1dílný, kdy je podložky pevně spjata se sáčkem, či o systém 2dílný, kdy se jedná o samostatnou podložku, která se nalepí na tělo pacienta a následně se na tuto podložku nasadí sáček, do kterého odchází exkrementy. V současné době je v Úhradovém katalogu VZP – ZP zařazeno portfolio 1dílných a 2dílných systémů i příslušenství osmi dodavatelských firem.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: VZP