Nejaktuálnější dostupná data výzkumů důvěry veřejnosti od CVVM jsou z října roku 2019.
Tato data ukazují, že jen v roce 2019 stoupla důvěra v ombudsmana o sedm procent a poslední dva roky stoupá stabilně. V současné době důvěřuje ombudsmanovi 58 procent veřejnosti, tedy nejvíce od roku 2014. Pro porovnání - v historii tato důvěra dosahovala svého maxima s 65 procenty.
To však neznamená, že by zbylých 42 procent lidí ombudsmanovi nedůvěřovalo, existuje také 17 procent veřejnosti, která vůči instituci nezaujímá žádný výrazný postoj.
Nedůvěra v ombudsmana v loňském roce klesla o 7 procent a pohybuje se na 25 procentech. To sice není málo, ale je to nejméně od roku 2014. Pro porovnání - v období mandátu Otakara Motejla a Petra Varvařovského se nedůvěra v úřad pohybovala na průměru 22 procent.
Naopak historicky téměř nejmenší je podíl lidí, kteří v průzkumech odpovídají, že ombudsmanovi "rozhodně nedůvěřují", takových lidí je v populaci 8 procent a lze jej považovat za „tvrdé jádro“ odpůrců úřadu.
Výzkumy CVVM ukazují, že zprávy o klesající důvěře veřejnosti v ombudsmana nejsou pravdivé. Podle aktuálních dat důvěra v instituci stoupá a naopak klesá nedůvěra. V současnosti se hodnoty nijak výrazně neliší od hodnot v dobách funkčního období dřívějších ombudsmanů a přibližně odpovídají hodnotám důvěry veřejnosti v další sledované instituce – Nejvyšší kontrolní úřad a Ústavní soud.
Kompletní aktuální zpráva o důvěře ve vybrané instituce je k dispozici ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva