Veřejný ochránce práv: Jak české soudy rozhodují o diskriminaci

01.10.2020 14:21 | Zprávy

Za posledních pět let soudy rozhodovaly o 90 žalobách s námitkou diskriminace. Polovina žalobců byla neúspěšná. Výzkum ombudsmana ukázal, že nejčastěji lidé u soudu napadají diskriminaci v zaměstnání, a to především z důvodu věku a pohlaví. I když uspějí, české soudy jim přiznávají jen velmi nízké odškodnění.

Veřejný ochránce práv: Jak české soudy rozhodují o diskriminaci
Foto: ochrance.cz
Popisek: Veřejný ochránce práv - logo

Zatímco ombudsman pouze vyslovuje svůj právní názor, soudy autoritativně a závazně rozhodují, zda došlo k diskriminaci konkrétního člověka, a rozhodují o jeho nárocích. Pro činnost ombudsmana je proto znalost judikatury v této oblasti zásadní. Pokud má ombudsman obětem diskriminace metodicky pomáhat, musí vědět, zda jeho právní názor a hodnocení situace u soudu obstojí. Musí vědět, jestli už se soudy podobnou situací zabývaly a jak ji hodnotily. Ombudsman proto provedl výzkum, při němž zjišťoval, v kolika diskriminačních sporech soudy rozhodovaly v letech 2015–2019, čeho se žaloby s námitkou nerovného zacházení týkaly a jak v nich soudy rozhodly. Výzkum rovněž sledoval, jak uspěly antidiskriminační žaloby, v nichž se žalující opírali o právní názor veřejného ochránce práv a jeho metodickou pomoc.

Výzkum podle ombudsmana podává ucelený obraz rozhodování soudů o otázkách diskriminace. Jeho výsledky by měly vést k širší diskuzi se zapojením zástupců advokacie a akademického sektoru, k hlubší reflexi otázek antidiskriminačního práva a k hlubšímu porozumění. „Antidiskriminační právo je v České republice stále nové a soudy zatím jen pomalu vymezují hranice toho, co diskriminací je a co není. Obrátí-li se na mne někdo s námitkou diskriminace, musím vědět, jestli už soudy podobný případ řešily a s jakým výsledkem. Podle toho mohu posoudit, jestli je namístě doporučovat obrátit se na soud s antidiskriminační žalobou, a jaké by byly vyhlídky na úspěch. Uvědomuji si ale, že pravomocných rozhodnutí je zatím málo a judikatura není ustálená, takže se stále pohybujeme v rovině právních názorů, které mohou, ale nemusí u soudu obstát. Přesto bych byl rád, kdyby dosavadní poznatky z praxe rozhodování soudů využila například i akademická sféra k upřesňování teoretického pohledu na antidiskriminační právo,“ vysvětluje ombudsman Stanislav Křeček skutečnost, že definice diskriminace není bezbřehá a jsou to právě soudy, kdo určuje její mantinely.

Podle zjištění výzkumu vydaly soudy v letech 2015–2019 celkem 204 rozhodnutí v řízeních o 90 žalobách s námitkou diskriminace. 104 rozhodnutí vydaly okresní soudy, 56 krajské soudy o odvolání, 25 rozhodnutí vydal Nejvyšší soud o dovoláních a 19 rozhodnutí vydal Ústavní soud. Nejčastěji se lidé u soudu bránili proti diskriminaci v zaměstnání. Nejčastěji namítaným důvodem diskriminace bylo zdravotní postižení.

Polovina žalobců byla u soudu neúspěšná.

Nejčastěji lidé u soudu napadají nerovnost v práci a zaměstnání

Nejvíc žalob bylo podáno v oblasti práce a zaměstnání, soudy jich projednávaly 59 (tj. 60 % všech antidiskriminačních žalob), z nichž v 16 případech (27 %) byla namítána diskriminace z důvodu věku, v 15 případech (25 %) z důvodu pohlaví.

Většina žalob byla podána proti zaměstnavatelům ve veřejné sféře (27 žalob). Žalovanými byly např. Hasičský záchranný sbor, Armáda ČR, Ředitelství silnic a dálnic ČR, Národní památkový ústav, Úřad práce, městské a krajské samosprávy aj. 11 případů se týkalo diskriminace pracujících ve školství. Proti diskriminaci v pracovněprávních sporech se u soudů častěji bránily ženy (59 %). Ve 23 případech byl žalovaný zaměstnavatel ze soukromého sektoru. Šlo např. o banku, energetickou společnost, soukromou nemocnici, zemědělské družstvo, obchodní řetězec, leteckou společnost aj.

V těchto pracovněprávních sporech v osmi případech (14 %) soudy žalobě vyhověly, v pěti případech (8 %) byl uzavřen smír, ve 27 případech (46 %) soudy žalobu zamítly. Další řízení buď ještě pokračují, nebo byla zastavena.

Častěji se proti diskriminaci v zaměstnání brání u soudu ženy (35 žalob) a oproti mužským žalobcům byly také úspěšnější.

Soudy se zastaly např. vysokoškolské pedagožky čelící na pracovišti obtěžování. Také uznaly diskriminaci z důvodu pohlaví v případě ženy, která byla z vedoucí funkce odvolána těsně před nástupem na mateřskou dovolenou. Zaměstnankyně soukromé společnosti se díky rozhodnutí soudu dočkala plné výše smluvního odstupného, které jí zaměstnavatel původně snížil s ohledem na její důchodový věk. Stejně tak soudy uznaly diskriminaci vyšší soudní úřednice, která se bránila proti neplatnosti výpovědi.

Diskriminace v oblasti zdravotní péče, bydlení a vzdělávání se hůř prokazuje

Výzkum potvrdil, že oběti diskriminace v oblasti zdravotní péče, bydlení či vzdělávání mají nízkou šanci diskriminaci prokázat, protože právní úprava neumožňuje sdílet důkazní břemeno. Stejně tak se hůř prokazuje diskriminace v jednáních, v nichž má obviněná strana širší prostor pro uvážení a není povinna své rozhodnutí podrobněji zdůvodnit. Ombudsman proto dlouhodobě usiluje o změnu občanského soudního řádu, aby bylo sdílení důkazního břemene aplikováno na všechny antidiskriminační žaloby. V tuto chvíli všechny oběti diskriminace nepožívají před soudem stejné procesní ochrany. Tato skutečnost se pak může odrážet i v počtu žalob.

Zdravotní péče se týkalo pouze pět žalob, z toho ve čtyřech šlo o odmítnutí přijmout pacienta do péče buď z důvodu zdravotního postižení, nebo romské etnicity. Jednu žalobu soud zamítl, tři skončily smírně, v jednom případě namítané horší péče z důvodu zdravotního postižení dosud soudy pravomocně nerozhodly.

Devět žalob se týkalo přístupu k bydlení, v sedmi z nich se lidé bránili proti diskriminaci z důvodu romské etnicity, ve dvou případech z důvodu zdravotního postižení. V pěti případech soud uznal, že došlo k diskriminaci, ve dvou se strany nakonec vyrovnaly mimosoudně. Pokud jde o bydlení v soukromém vlastnictví, dospěly soudy k závěru, že k diskriminaci může dojít i v případě pouhého testování svých práv. Jednalo se o případ, kdy žalobkyně neměla o byt skutečný zájem, pouze ověřovala respektování svých práv. V případě majitele bytu, který zase odmítl zájemce z důvodu romské etnicity, soud dospěl k závěru, že zákaz diskriminace musí dodržovat i realitní makléři a makléřky.

Soudy rozhodovaly o 11 případech namítané diskriminace v oblasti vzdělávání. Přístupu ke vzdělávání se týkalo pět žalob s námitkou diskriminace z důvodu romské etnicity (2) a zdravotního postižení (2), jeden případ se týkal náboženského vyznání. Soud rozhodl o diskriminaci v jednom případě nepřijetí romských žáků do základní školy a v případě nepřijetí žáka s autismem do základní školy.

Náhrada újmy v penězích je jen minimální

Náhradu nemajetkové újmy soud přiznal nebo potvrdil ve 12 z celkového počtu 59 případů, kdy ji žalobce požadoval. Pouze ve dvou případech přiznal soud náhradu nemajetkové újmy v plné výši požadované žalující stranou. V obou se jednalo o diskriminaci z důvodu romské etnicity v souvislosti s bydlením a v obou šlo o částku 60 000 Kč. V ostatních případech byla přiznaná částka výrazně nižší než požadovaná. Žalobci v průměru požadovali 594 375 Kč, soudy v průměru přiznaly náhradu ve výši 79 569 Kč.

Výzkum potvrdil potřebu změny antidiskriminačního zákona, o níž ombudsman dlouhodobě usiluje. V současné době se obětem diskriminace poskytuje zadostiučinění v penězích jen tehdy, pokud jiné nároky (např. omluva) nestačí k odčinění diskriminačních zásahů. To odporuje právu EU a judikatuře Soudního dvora EU, podle níž má soud finanční satisfakci poskytnout oběti vždy. Česká praxe ukazuje, že náhrada nemajetkové újmy se moc nepřiznává, a pokud ano, pak je neúměrně snižována. Antidiskriminační žaloby tak postrádají preventivní, satisfakční i sankční účinky.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Michal Zuna byl položen dotaz

Jaká je podle vás pravděpodobnost, že na nás Rusko zaútočí?

Tvrdíte, že je třeba si ho držet co nejdál od těla, to nerozporuji, na druhou stranu, myslíte, že má Ukrajina šanci ho vojensky porazit i se vší pomocí od jiných států, včetně nás? Protože zatím to tak nevypadá a je mi tak Ukrajiny i líto. Myslím, že vyhasí strašně moc životů a ,,zbytečně", že tato ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

MHMP: Praha zahájí vypouštění plavebního kanálu Troja

10:17 MHMP: Praha zahájí vypouštění plavebního kanálu Troja

Stavba Definitivního uzávěru plavebního kanálu Troja vstoupila do své druhé fáze, při které je nutné…