Ve chvíli, kdy byl na tuto nezákonnou situaci upozorněn, prostředky odmítl vrátit a svou chybu neuznal. Úřad nereagoval ani na upozornění zástupce ombudsmanky a nadále odmítá chybu uznat a peníze vrátit. Dávky pomoci v hmotné nouzi jsou přitom zákonem chráněny, a proto je nelze exekucí vůbec postihnout. Tyto dávky slouží výhradně k zajištění základních životních potřeb příjemce a jeho rodiny, kdy jejich i krátkodobé zabavení může způsobit dotyčnému a jeho rodině existenční problémy.
Obyvatelka Břeclavi dlužila městu poplatek za komunální odpad v řádu několika tisíc korun. Za tento dluh město vůči ní vedlo oprávněnou exekuci a byl jí obstaven účet. Žena pobírala dávky pomoci v hmotné nouzi, které jí byly vypláceny složenkou. Chybou systému jí však začaly chodit na obstavený účet, na kterém byly v rámci exekuce zabaveny. Žena upozornila městský úřad, že se jedná o dávky pomoci v hmotné nouzi a chtěla peníze vrátit. Chybu v systému i charakter prostředků potvrdil i úřad, který dávky vyplácel. Městský úřad to však odmítlo udělat.
Zástupce ombudsmanky městský úřad opakovaně upozorňoval, že dle platné legislativy, stejně jako dle nálezů Nejvyššího soudu a Ústavního soudu, není možné v exekuci zabavit dávky pomoci v hmotné nouzi. Městský úřad Břeclav však odmítá akceptovat platnou legislativu a nadále trvá na svém tvrzení, které nemá oporu v zákoně ani judikatuře. Z tohoto důvodu přistoupil zástupce ombudsmanky k vydání sankční tiskové zprávy.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva