Veřejný ochránce práv: Případ říčky Trkmanky potvrdil, že nemáme jasná pravidla pro zvládání havárií

17.12.2024 7:01 | Tisková zpráva

Ani v novele vodního zákona nepřineslo Ministerstvo životního prostředí jasná pravidla pro zvládání havárií. Novela platí od letošního srpna. Ombudsman apeloval na její přijetí už v roce 2021 v souvislosti se šetřením toho, jak úřady postupovaly při zneškodnění ekologické katastrofy na řece Bečvě.

Veřejný ochránce práv: Případ říčky Trkmanky potvrdil, že nemáme jasná pravidla pro zvládání havárií
Foto: ochrance.cz
Popisek: Veřejný ochránce práv - logo

Naléhavost změny zákona potvrdila i havárie na říčce Trkmance na Hodonínsku. Do té se po požáru tamní galvanovny v roce 2023 dostaly těžké kovy a další nebezpečné látky. Ze šetření ombudsmana z případů Bečvy i Trkmanky vyplývá, že vodní zákon nevyjasňoval, co má úřad při havárii dělat a co přesně je jeho úkolem. Nová právní úprava situaci příliš nezlepšila.

„Už při přípravě novely jsem upozorňoval ministerstvo, že pravidla pro to, kdo má likvidaci havárie vést a jak při tom postupovat, nejsou jasná. Mé připomínky ministerstvo nevyslyšelo. Bez toho, aby úřad věděl, jak má zneškodňování havárie řídit, postrádá novela vodního zákona smysl,“ tvrdí ombudsman Stanislav Křeček. Dodává, že ministerstvu se v novele podařilo nastavit pravidla pro ohlašování havárie, další úpravu pravidel však považuje za naléhavou. „Vyzvali jsme ministerstvo, aby nejpozději do začátku roku 2025 připravilo novelu prováděcí vyhlášky. Už dříve jsme požadovali, aby vydalo také metodiku, která upřesní, co mají jednotlivé subjekty při havárii dělat a jak má odpovědný úřad práce řídit,“ doplňuje ombudsman.

Ekologická katastrofa na řece Bečvě v roce 2020 poukázala na nedostatky ve vodním zákoně. Ombudsman se proto obrátil na ministerstvo, aby ohlašování havárií zpřehlednilo. Dále požadoval, aby ministerstvo upřesnilo, který úřad odstraňování havárie řídí, a vyjasnilo, v čem práce spočívají. O tři roky později se situace opakovala na případě říčky Trkmanky. Šetření postupu úřadů při likvidaci tamní havárie ombudsman letos v říjnu ukončil. Vyplynulo z něj, že práce řídila Česká inspekce životního prostředí. Řídit práce však měl vodoprávní úřad Kyjov a Krajský úřad Jihomoravského kraje. Pokud ministerstvo nepřipraví novelu prováděcí vyhlášky v souladu s tím, co doporučuje ombudsman, hrozí, že budou nejasnosti v řízení likvidací havárií přetrvávat.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Neoprávněná činnost pro cizí moc

Dobrý den, mám dotaz k tomu novému chystanému zákonu, který má trestat neoprávněnou činnost pro cizí moc. Nechápu, co je tím myšleno. Vy ano? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihov...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

APAS: HHC pod kontrolou, ne na seznamu zákazů

22:31 APAS: HHC pod kontrolou, ne na seznamu zákazů

Asociace poskytovatelů adiktologických služeb vyjadřuje své stanovisko k návrhu na zařazení hexahydr…