Před nadcházejícími volbami do místních zastupitelstev proto ombudsmanka připravila návodné schéma, z něhož je zřejmé, kdy a jak se mohou lidé se zdravotním postižením, omezení ve svéprávnosti, účastnit voleb.
Samotný fakt, že je někdo omezen ve svéprávnosti, ještě neznamená, že se nemůže voleb zúčastnit. Podstatné je, zda je v rozsudku soudu přímo zmíněno, že se omezení svéprávnosti týká i výkonu volebního práva. Pokud ne, může se taková osoba voleb zúčastnit, ale ombudsmanka doporučuje vzít si rozsudek s sebou do volební místnosti a případně se jím prokázat u volební komise.
Řada lidí omezených ve svéprávnosti pobývá v zařízení sociálních nebo zdravotních služeb. Pokud zařízení nemohou opustit a zařízení se nachází ve stejném obvodu jako jejich bydliště, mohou využít přenosnou volební schránku. Zařízení sociálních a zdravotních služeb mají povinnost aktivně zjišťovat zájem svých klientů o účast ve volbách, poskytnout jim potřebné informace a podporu. Ještě i v den voleb je možné požádat přímo okrskovou volební komisi o návštěvu členů komise s přenosnou volební schránkou.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva