Veterinární správa: Veterinární dozor cvičil na Olomoucku zásah proti nebezpečným nákazám

14.06.2023 19:01 | Zprávy

V Heroltovicích na Olomoucku probíhá v tomto týdnu cvičení veterinárního dozoru Nákaza 2023. Jednotlivé složky dozoru v rámci akce nacvičují vzájemnou spolupráci pro případy, že se v chovech hospodářských zvířat nebo mezi volně žijícími zvířaty vyskytne nebezpečná nákaza jako jsou africký mor prasat a ptačí chřipka. Dnes na závěr cvičení proběhl tradičně ukázkový den pro pozvané hosty.

Veterinární správa: Veterinární dozor cvičil na Olomoucku zásah proti nebezpečným nákazám
Foto: Státní veterinární správa
Popisek: Státní veterinární správa

V rámci ukázkového dne mohli přítomní hosté vidět například ukázku vyhledávání těl uhynulých divočáků v nepřehledném terénu pomocí termokamery, použití entomologické sady k přesnému určení úhynu nalezeného zvířete či prezentaci různých metod odběru slin nebo krve od živých i uhynulých zvířat.

V rámci SVS fungují dvě pohotovostní střediska pro mimořádné situace, jedno v Brně a druhé v Hradci Králové. Tato střediska ve spolupráci s Integrovaným záchranným systémem, provádí nařízená opatření a zasahují v ohniscích nákaz. Pro tyto účely jsou střediska vybavena i potřebnou technikou, jejíž správné používání a fungování bylo v rámci cvičení také prověřeno. Cvičení jako tradičně probíhá v těsné spolupráci s Veterinární službou Armády České republiky.

Pracovníci Veterinární služby Armády České republiky předvedli zúčastněným vybavení k odchytu zvířat, veterinární péči o zvířata i k provádění polní laboratorní diagnostiky. K vidění byla ukázka dekontaminace zvířat, osob i techniky při zasažení chemickými, biologickými či radioaktivními látkami.

O tom, že je nutné být na krizové situace připraven, se pracovníci SVS přesvědčují v posledních letech opakovaně. V letošním roce byla na území České republiky zatím postupně vyhlášeno 23 ohnisek ptačí chřipky v chovech a byla zaznamenána také řada případů výskytu této nákazy u volně žijících ptáků, zejména racků. Po více jak čtyřech letech se na území České republiky loni v prosinci vrátil africký mor prasat. Vyskytuje se od té doby v populaci prasat divokých v Libereckém kraji.

„Cílem pravidelného cvičení je simulovat skutečný případ výskytu nebezpečné nákazy v chovech či v populaci volně žijících zvířat a procvičit efektivní součinnost všech zainteresovaných složek,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád. „Poznatky získané při cvičení nám také pomáhají zdokonalovat pohotovostní plány a zlepšovat vzájemnou komunikaci.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: Výdaje na příspěvek na bydlení vzrostly loni na dvojnásobek

11:27 Český statistický úřad: Výdaje na příspěvek na bydlení vzrostly loni na dvojnásobek

V roce 2023 se v Česku na příspěvek na bydlení z dávek státní sociální podpory vyplatilo 17,9 miliar…