"Den 11. listopadu nevnímám jen jako datum v kalendáři. Den válečných veteránů, který připadá právě na tento den, pro mě jako pro bývalého vojáka a účastníka několika zahraničních misí představuje vzácnou příležitost připomenout si památku hrdinných válečných veteránů všech historických vojenských konfliktů, stejně jako vzdát hold všem veteránům novodobým," uvedl Rudolf Máša, první zástupce ředitele Věznice Odolov, který je jedním z několika válečných veteránů, kteří slouží ve vězeňské službě.
"11. listopad pro mě neznamená jen možnost projevit úctu všem statečným vojákům, ale zároveň si vzpomenu na své spolubojovníky a kamarády, kteří se už za svými blízkými nikdy nevrátí. Společně se svými současnými kolegy si dnes připomínáme odkaz skutečných hrdinů a velice mě těší, že ani Vězeňská služba ČR není ke Dni válečných veteránů lhostejná," dodal.
I v minulých letech si mnohé věznice a vazební věznice Den válečných veteránů připomněli. Letos poprvé se do této akce ale aktivně zapojila celá Vězeňská služba ČR. Dnem veteránů se stal 11. listopad, který je výročním dnem konce první světové války. Tento den se se po celém světě připomíná jako památka na všechny, kdo zemřeli ve válečných konfliktech.
Symbolem Dne veteránů se stal květ vlčího máku. To má svůj původ v básni Na flanderských polích, kterou v roce 1915 napsal kanadský chirurg John McCrae, jenž sloužil na západní frontě, nedaleko belgického města Ypres. Vlčí mák jako symbol pro padlé vojáky 1. světové války poprvé použila americká profesorka a humanistka Moina Michaelová. V roce 1921 zvolil bývalý velitel britských expedičních sil polní maršál sir Douglas Haig jako předseda Nadace veteránů vlčí mák za symbol pro sbírku na pomoc válečným veteránům a invalidům.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva