Do kempu Modřín v Lipně nad Vltavou se během čtvrtka sjelo 1300 vodních skautů nejen z celé České republiky, ale i Slovenska, Německa a Egypta. Rezervovanou mají pouze část kempu, ten je pro návštěvníky normálně otevřený. Navigamus, tak se tento sraz jmenuje, se koná jednou za tři roky, na jihu Čech je vůbec poprvé. „Od suchozemských skautů se lišíme tím, že je náš program obohacený o vodní sportovně-turistické aktivity. Kde jinde bychom měli uspořádat takový sraz, než na Lipně, které pro nás představuje ideální podmínky. Navíc nám provozovatelé kempu vytvořili vynikající podmínky a stále se nám snaží pomáhat. Jsme moc spokojení,“ uvedl za organizátory Lukáš Bíca.
V celé České republice je registrováno zhruba 4 tisíce vodních skautů, celkový počet skautů se pohybuje okolo 60 tisíc. Nejvíce jich je v Jihomoravském kraji a pak v Praze. „Pro nás je potěšením, když se do naší oblasti, která má co nabízet, sjede více než tisícovka mladých lidí, navíc s tak skvělými ideály. Věříme, že krása přírody v okolí lipenské přehrady přispěje k ideálnímu průběhu jejich setkání. A doufáme, že zážitky, které zde vodní skuati prožijí, je budou inspirovat k opakovaným návratům,“ přeje si Jiří Mánek z Turistického spolku Lipenska, který se stará o rozvoj cestovního ruchu na území od Stožce po Rožmberk.
Tématem programu Navigamu 2018 jsou plavby admirála Čeng Che. Legendární čínský admirál Čeng Che byl jedním z nejvýznamnějších mořeplavců středověku, který podnikl sedm dlouhých plaveb po Indickém oceánu i Pacifiku.
Na skauty čekají tři dny plné soutěží v republikově jedinečném prostředí lipenského jezera. Budou pomáhat admirálovi při udržování diplomatických vztahů v Indickém oceánu, navštíví různé kouty světa, pomůžou mu v převozu exotických zvířat do Číny a obchodu se vzácnými poklady. Účastníky čekají workshopy, prohlubování dovedností na vodě i na suchu, hromadné hry na hladině Lipna, ale také divadlo, kino nebo čínské tance.
Kdo jsou vodní skauti?
Vodní skauti jsou součástí celostátní organizace Junák – český skaut. Oddíly, resp. přístavy, sdružují více než 4000 kluků, holek i dospělých členů. Vodní skauti mají stejná ideová východiska a v mnohém i stejný program jako suchozemští skauti. Program je navíc obohacen vodními sportovně-turistickými aktivitami: sjíždí řeky a plachtí na vodních plochách, to vše často na originálním typu plavidla – české skautské pramici. Vodní skauti mají své kroje, svou symboliku a své tradice. Jednou z nich je právě akce Navigamus.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva