„Bydlení není zboží jako zlato, ale lidské právo. Vlády proto musí jednat,“ tvrdí zvláštní zpravodajka OSN pro odpovídající bydlení Leilani Farha. Konference, na které expertní pracovnice OSN hovořila o problémech spojených se stále dražším bydlením, se konala na sklonku loňského roku ve Vídni.
Cíle iniciativy
Na loňskou konferenci Housing for All nyní navazuje i stejnojmenná evropská občanská iniciativa, kterou založili občané ze sedmi zemí EU, a jejímž cílem je usnadnit přístup k bydlení všem občanům Evropské unie, tedy i v České republice. Iniciativa požaduje:
- snadnější přístup k dostupnému a sociálnímu bydlení pro všechny,
- výjimku z maastrichtských kritérií na veřejné investice do dostupného bydlení,
- zajištění jednoduššího čerpání financí z EU pro veřejné a neziskové organizace poskytující dostupné a sociální bydlení,
- narovnání podmínek mezi tradičními modely ubytování a provozovateli digitálních platforem pro krátkodobé pronájmy a
- sestavení statistických podkladů k problematice bydlení.
Pokud se iniciativě podaří do března příštího roku sesbírat alespoň milion podpisů občanů EU, přičemž minimálně v členských sedmi státech dosáhne úředně požadovaného počtu, bude se muset požadavky zabývat Evropská komise i Evropský parlament.
Podpora města Vídně
Za občanskou iniciativu se přitom postavila i Vídeň, tedy město, které je v oblasti dostupného bydlení jedním z nejčastěji zmiňovaných zajímavých příkladů. Rakouská metropole totiž vlastní 220 tisíc obecních bytů a dalších 200 tisíc dotuje. Celkem 62 procent obyvatel Vídně proto bydlí v takzvaných sociálních bytech, teoretický nárok na ně má až 80 procent obyvatel. Díky široké nabídce regulovaného nájmu se ve Vídni daří držet na relativně nízké úrovni i tržní nájemné.
Podle vídeňského starosty Michaela Ludwiga patří zajištění dostupného bydlení v evropských městech k nejdůležitějším výzvám současnosti. „Není náhodou, že se celý svět při hledání řešení poohlíží ve Vídni a chce následovat náš model sociálního bydlení. Právě proto podporuji občanskou iniciativu Housing for All, aby i na evropské úrovni mohla být přijata správná opatření k vytvoření dostupného bydlení pro celou populaci,“ uvedl Ludwig na adresu organizátorů petice.
Sběr podpisů v Česku
Petici lze podepsat i v Česku. Místním koordinátorem je Nisan Jazairi z expertní organizace Agentura pro finančně dostupné bydlení. Podle něj je situace kritická. „Velká část domácností má nepřiměřeně vysoké výdaje na bydlení. Stát v této oblasti selhává,“ uvádí Jazairi. Podle něj existuje pouze pár měst, jako je Vídeň, Curych nebo Hamburk, která tento obrovský celoevropský problém vyřešila. „Jediná cesta je prosadit petici, a proto je potřeba milion podpisů v celé EU, aby se problémem zabývala Evropská komise i parlament,“ uzavírá koordinátor Jazairi.
Další informace k iniciativě včetně možnosti podpisu online najdete ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva