Vláda: Od zítřka mohou do lázní i samoplátci, v pondělí se otevřou zahrádky restaurací a rozběhne se kulturní život

10.05.2021 19:38 | Zprávy

Další vlna rozvolnění protiepidemických restrikcí čeká Českou republiku v pondělí 17. května. Návrh příslušných mimořádných opatření Ministerstva zdravotnictví odsouhlasila vláda Andreje Babiše na jednání v pondělí 10. května 2021.

Vláda: Od zítřka mohou do lázní i samoplátci, v pondělí se otevřou zahrádky restaurací a rozběhne se kulturní život
Foto: Hans Štembera
Popisek: Před Úřadem vlády

Drobné úpravy v opatřeních budou platit už od zítřka. Do práce se budou moci vrátit tatéři a podobní živnostníci, při jejichž službách je klientům porušována integrita kůže, a to za stejných podmínek, které dosud platí pro další služby péče o tělo. Lázeňské pobyty se otevřou i pro čisté samoplátce a nově bude k umožnění pobytu stačit i POC antigenní test.

K většímu rozvolnění dojde za týden, v pondělí 17. května. Restaurace budou moci za dodržení nastavených pravidel otevřít zahrádky. Omezena bude kapacita u stolů a všichni zákazníci se budou muset prokázat testem, očkováním či prodělanou nemocí covid-19 v posledních 90 dnech. Povolena bude už i konzumace jídel a pití na tržnicích.

Spustí se také první kulturní akce, a to venkovní až pro 700 sedících diváků, maximálně však 50 procent kapacity hlediště s tím, že i ti se budou muset prokázat testy, očkováním nebo dokladem o prodělané nemoci a během představení budou muset nosit ochranu dýchacích cest. Vláda zároveň přijala usnesení, v němž konstatuje, že pokud se nezhorší dosavadní trend poklesu počtu nových případů nemoci covid-19, od 24. května se budou moci konat kulturní akce uvnitř budov až pro 500 diváků a venku až pro tisícovku. Podrobnosti o postupném rozvolňování v segmentu kultury naleznete v tiskové zprávě Ministerstva kultury ZDE.

Podobně se na polovinu z maximálního počtu zvyšuje i kapacita v případě zoo či botanických zahrad. K témuž datu se opět částečně uvolní i omezení spolkových, sportovních, tanečních a dalších organizovaných akcí, kde bude moci být až padesát osob venku nebo deset uvnitř, a to za obvyklých protiepidemických podmínek. Od pondělí 17. května se také ruší zákaz návštěv ve zdravotnických zařízeních akutní péče. Pro návštěvy zde budou platit stejná pravidla, jaká už platí pro návštěvy v léčebnách dlouhodobě nemocných či hospicech. Zrušeno bude také dosud platné omezení poskytování sociálních služeb.

K dalšímu rozvolnění dojde od 17. května i v oblasti školství. Pro první stupně základních škol skončí rotační výuka, v případě druhých stupňů základních škol a nižších stupňů víceletých gymnázií a konzervatoří se rotační výuka ruší v Karlovarském, Královéhradeckém, Libereckém, Pardubickém, Plzeňském a Středočeském kraji a hlavním městě Praze. Upravuje se i testování žáků tak, že dvakrát týdně zůstává v Jihočeském kraji, Ústeckém kraji, Olomouckém kraji, Moravskoslezském kraji, Jihomoravském kraji, Zlínském kraji a Kraji Vysočina v případě žáků 2. stupně základní školy, žáků nižšího stupně šestiletého nebo osmiletého gymnázia a prvních čtyř ročníků osmiletého vzdělávacího programu konzervatoře a že školy mohou kromě antigenních využít i neinvazivní testy PCR, přičemž preventivní testy se budou provádět jednou za dva týdny.

Vláda schválila také dalších až 330 milionů korun z rozpočtu Ministerstva průmyslu a obchodu na dofinancování programu podpory malých podniků Ošetřovné II pro OSVČ. V současnosti je na tento program k dispozici 2,9 miliardy, ale k 3. květnu již bylo 2,83 miliardy vyčerpáno a Ministerstvo průmyslu a obchodu kromě čerstvě vyhlášené výzvy za březen plánuje i výzvu za duben vzhledem k tomu, že stále jsou částečně uzavřeny školy a školská zařízení.

V necovidové části jednání vlády kabinet schválil mimo jiné dvě novely nařízení vlády – o podmínkách ochrany zdraví při práci a o obsahových náplních jednotlivých živností, které bylo třeba přizpůsobit změnám v platné legislativě, novou koncepci SMART Cities – odolnost prostřednictvím SMART řešení pro obce, města a regiony, Strategii romské integrace 2021-2030 (ZDE) a také Akční plán ČR pro rozvoj ekologického zemědělství v letech 2021–2027.

Kompletní výsledky jednání vlády naleznete ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Proč jste na navýšení rodičovského příspěvku netlačila víc dřív?

Myslím, když jste byli ve vládě? Myslíte, že teď něco zmůžete? A můžete aspoň říci, když už nejste ve vládě, proč a kdo byl proti navýšení rodičovské pro všechny a ve větší míře, která by zohledňovala inflaci a růst cen?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hospodářská komora: Soutěž, která má podpořit zájem mladých o řemesla a technické obory

19:39 Hospodářská komora: Soutěž, která má podpořit zájem mladých o řemesla a technické obory

Za účasti ministra školství, mládeže a tělovýchovy Mikuláše Beka, ministra průmyslu a obchodu Lukáše…