Vláda by si v rámci regulace hazardu měla více došlápnout na nelegální herny

20.11.2019 15:25 | Zprávy

V roce 2017 proběhla velká regulace hazardu ze strany MF ČR, kdy celní správa převzala dozor nad provozováním hazardních her. Oficiálně sice klesnul počet heren, ale podle statistik na www.mapynelegalnihohazardu.eu je jasně vidět, že menší provozovatelé ukončili svou činnost pouze administrativně. Přestože problém růstu nelegálního hazardu nebyl dosud ze strany státu vyřešen a celní správa stihla odhalit necelou stovku provozoven, stát se stále soustředí pouze na zvyšování daní, což paradoxně černý trh s hazardem posiluje.

Vláda by si v rámci regulace hazardu měla více došlápnout na nelegální herny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Herna, ilustrační foto

V souvislosti s připravovanou legislativou panují obavy z opětovného nárůstu nelegálních heren, pokud se míra zdanění přehoupne za únosnou mez. Mezi významnými hráči v oboru přitom panuje shoda, že stát by se měl primárně soustředit na potírání nelegálního hazardu a výrazně zpřísnit mechanismus kontrol a sankcí. „Jako provozovatelé sítě casin zaměstnáváme stovky lidí, hradíme veškeré odvody a řádně platíme daně. Těžko se nám proto smiřuje se situací, kdy musíme čelit neustále novým regulacím. Povinnost snášet stupňující se byrokratickou zátěž a dodržovat často až absurdní předpisy je přitom v ostrém kontrastu s tím, že zde paralelně roste nikým nekontrolovaný a neregulovaný trh s nulovým přínosem pro stát a vysokou mírou společenské nebezpečnosti,“ uvádí David Huspeka za skupinu Rebuy Stars.

Ministerstvo financí si již dříve na téma nelegálního hazardu nechalo vypracovat analýzu, která ukazuje Lafferovu křivku prokazující, že úplný zákaz hazardu nebo příliš velká regulace vedou k rapidnímu nárůstu černých provozoven. Je zjevné, že regulace hazardu formou vyšších daní vede k jedinému – stejně jako u protikuřáckého zákona, spousta majitelů pověsí na dveře cedulku soukromý nebo sportovní spolek a bude pořádat například pokerové turnaje nelegálně, bez registrací a samozřejmě bez odvádění daní. Jenom na mapách nelegálního hazardu najdete přes 400 černých heren. Od roku 2017 jich přitom celní správa stihla zlikvidovat méně než 100. 

V nedávno realizované anketě v pražských kasinech přitom více než 60 % návštěvníků přiznalo, že se již setkalo s nabídkou zahrát si v nelegálně provozovaném zařízení, což pouze potvrzuje obavy o možný přesun hazardu do šedé a černé ekonomické zóny. „Jediným řešením je regulace s jasně danými pravidly a pod řádným dohledem celní správy. Jenom ta k se přiblížíme směrem k západní Evropě, kde jsou kasina a pokerové turnaje vnímány jako možnost zábavy a relaxace, nikoliv jako něco nebezpečného nebo démonického,“ uzavírá David Huspeka.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český rozhlas provedl změny v distribuci tří regionálních stanic v digitálních sítích DAB+ vysílačů

22:08 Český rozhlas provedl změny v distribuci tří regionálních stanic v digitálních sítích DAB+ vysílačů

Český rozhlas společně se společnostmi RTI cz, s.r.o., a TELEKO digital, a.s., provedl ve čtvrtek 19…