Vláda schválila navýšení náhrad za pracovní úrazy a nemoci z povolání, podpořila poslanecký návrh zákona o lobbování

06.12.2021 18:47 | Tisková zpráva

Vláda Andreje Babiše v demisi na jednání v pondělí 6. prosince 2021 rozhodla o navýšení náhrad za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti vzniklé pracovním úrazem nebo nemocí z povolání a náhrad pro pozůstalé od 1. ledna 2022. Projednala také několik vládních a poslaneckých návrhů na změny v legislativě a rovněž sedm žádostí firem o udělení investiční pobídky.

Vláda schválila navýšení náhrad za pracovní úrazy a nemoci z povolání, podpořila poslanecký návrh zákona o lobbování
Foto: Hans Štembera
Popisek: Před Úřadem vlády

Zaměstnancům v civilním sektoru i vojákům z povolání, kterým vznikne nárok na náhradu za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti vzniklé pracovním úrazem nebo nemocí z povolání či v případě jejich úmrtí v souvislosti s výkonem povolání na náhradu nákladů na výživu pozůstalých, budou od 1. ledna o 1,3 procenta a 300 korun zvýšeny průměrné výdělky, do kterých jsou předmětné náhrady poškozeným a pozůstalým dopláceny. Obě nařízení vlády – pro civilní sektor a pro armádu – vycházejí z usnesení vlády z roku 2005, které valorizaci v obou případech odvíjí od navýšení důchodů.

Vláda v demisi schválila také návrhy novel zákonů o spotřebních daních a o dani z přidané hodnoty, novely trestního zákoníku a zákona o obětech trestných činů, které vycházejí z novelizací příslušných evropských předpisů a směrnic. Novelizovala také nařízení vlády o stanovení finančních limitů a částek pro účely zákona o zadávání veřejných zakázek. I v tomto případě se jedná o implementaci evropských předpisů z oblasti zadávání veřejných zakázek. Finanční limity a částky, které stanovují, podle jakých pravidel se budou příslušné veřejné zakázky vyhlašovat, jsou přepočítávány každé dva roky. Jejich nové výše budou platit od 1. ledna 2022.

Vláda projednala rovněž devět poslaneckých a jeden senátní návrh na změnu legislativy. Souhlas vyslovila s návrhem skupiny poslanců okolo Radka Vondráčka na vydání nového zákona o lobbování a souvisejícího změnového zákona. Nový zákon má legislativně zakotvit a regulovat oblast lobbování jakožto legitimní aktivity v rámci transparentního legislativního a rozhodovacího procesu. Tato oblast není v českém právním řádu zatím nijak ošetřena, na což poukazují i mnohé mezinárodní organizace, jako například Rada Evropy, OECD či Evropská unie.

Kabinet v demisi projednal také sedm žádostí firem o udělení investiční pobídky. Vláda vyhověla žádostem společností Kornfeil, spol. s r. o., ZKL Brno, a. s., Thermo Fisher Scientific Brno, s. r. o., a Oncomed manufacturing, a. s., naopak firmy FRUJO, a. s., Družstevní závody Dražice – strojírna, s. r. o., Huhtamaki Flexible Packaging Czech, a. s., s žádostí o státní podporu neuspěly.

Vláda rovněž rozhodla o změně krizového opatření z 26. listopadu 2021, kterým zakázala vstup na území České republiky všem občanům třetích zemí, kteří v poslední době pobývali na území států jižní Afriky, kde se ve velké míře objevila nová mutace koronaviru SARS-CoV-2 s označením omicron. Opatření, které zároveň nařizuje, jak se mají chovat čeští občané a cizinci s povoleným vstupem přijíždějící z těchto zemí, mělo původně platit do 12. prosince, vláda ale platnost prodloužila až do 20. prosince.

Kompletní výsledky jednání vlády naleznete ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Tisková zpráva

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DPP uzavřel rámcovou smlouvu s firmou Bozankaya na dodávku až 70 bateriových trolejbusů

11:27 DPP uzavřel rámcovou smlouvu s firmou Bozankaya na dodávku až 70 bateriových trolejbusů

Vítězem veřejné zakázky Dopravního podniku hl. m. Prahy (DPP) na nákup až 70 nových bateriových trol…