Vláda schválila navýšení náhrad za pracovní úrazy a nemoci z povolání, podpořila poslanecký návrh zákona o lobbování

06.12.2021 18:47 | Tisková zpráva

Vláda Andreje Babiše v demisi na jednání v pondělí 6. prosince 2021 rozhodla o navýšení náhrad za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti vzniklé pracovním úrazem nebo nemocí z povolání a náhrad pro pozůstalé od 1. ledna 2022. Projednala také několik vládních a poslaneckých návrhů na změny v legislativě a rovněž sedm žádostí firem o udělení investiční pobídky.

Vláda schválila navýšení náhrad za pracovní úrazy a nemoci z povolání, podpořila poslanecký návrh zákona o lobbování
Foto: Hans Štembera
Popisek: Před Úřadem vlády

Zaměstnancům v civilním sektoru i vojákům z povolání, kterým vznikne nárok na náhradu za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti vzniklé pracovním úrazem nebo nemocí z povolání či v případě jejich úmrtí v souvislosti s výkonem povolání na náhradu nákladů na výživu pozůstalých, budou od 1. ledna o 1,3 procenta a 300 korun zvýšeny průměrné výdělky, do kterých jsou předmětné náhrady poškozeným a pozůstalým dopláceny. Obě nařízení vlády – pro civilní sektor a pro armádu – vycházejí z usnesení vlády z roku 2005, které valorizaci v obou případech odvíjí od navýšení důchodů.

Vláda v demisi schválila také návrhy novel zákonů o spotřebních daních a o dani z přidané hodnoty, novely trestního zákoníku a zákona o obětech trestných činů, které vycházejí z novelizací příslušných evropských předpisů a směrnic. Novelizovala také nařízení vlády o stanovení finančních limitů a částek pro účely zákona o zadávání veřejných zakázek. I v tomto případě se jedná o implementaci evropských předpisů z oblasti zadávání veřejných zakázek. Finanční limity a částky, které stanovují, podle jakých pravidel se budou příslušné veřejné zakázky vyhlašovat, jsou přepočítávány každé dva roky. Jejich nové výše budou platit od 1. ledna 2022.

Vláda projednala rovněž devět poslaneckých a jeden senátní návrh na změnu legislativy. Souhlas vyslovila s návrhem skupiny poslanců okolo Radka Vondráčka na vydání nového zákona o lobbování a souvisejícího změnového zákona. Nový zákon má legislativně zakotvit a regulovat oblast lobbování jakožto legitimní aktivity v rámci transparentního legislativního a rozhodovacího procesu. Tato oblast není v českém právním řádu zatím nijak ošetřena, na což poukazují i mnohé mezinárodní organizace, jako například Rada Evropy, OECD či Evropská unie.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Tisková zpráva

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Z čeho je financováno hnutí STAČILO?

KSČM má příspěvky od státu, ale stačilo přeci ne nebo ano? A pokud ne, tak z čeho je financováno? A je to tak, že teď už KSČM jako strana kandidovat nebude, ale budete kandidovat jako STAČILO? A jestli ano, proč vlastně stranu úplně nezrušíte, když jste de fakto založila novou?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lesy ČR zavádějí mimořádná veterinární opatření v moravských oborách

11:27 Lesy ČR zavádějí mimořádná veterinární opatření v moravských oborách

Ve všech devíti moravských oborách spravovaných Lesy České republiky podnik zavádí od pátku 28. břez…