Vláda schválila vyšší bezpečnost internetových plateb a posílení práv uživatelů v platebním styku

13.03.2017 13:43 | Zprávy

Vláda dnes na svém jednání schválila návrh nového zákona o platebním styku, který připravilo Ministerstvo financí. Nový zákon zvyšuje standardy bezpečnosti plateb a posiluje práva uživatelů platebních služeb v případě ztráty, odcizení, nebo zneužití platebního prostředku a upravuje inovativní způsoby placení přes internet.

Vláda schválila vyšší bezpečnost internetových plateb a posílení práv uživatelů v platebním styku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda hnutí ANO Andrej Babiš

„Naším cílem je maximální ochrana uživatelů v platebním styku a usnadnění přístupu k jejich financím,“ uvedl ministr financí Andrej Babiš.

„Nový zákon posílí bezpečnost internetových plateb, aby se snížilo jejich zneužívání stále sofistikovanějšími podvodníky,“ vysvětlil ministr financí. Podmínkou bude takzvané silné ověření při autentizaci platby. Silné ověření bude probíhat při zadání platební transakce, kde bude vyžadována kombinace alespoň dvou způsobů ověření – údaje známé uživateli (např. přihlašovací údaje), věc, kterou má uživatel ve své moci (např. mobilní telefon), případně biometrické údaje (např. otisk prstu, nebo i selfie).

Silné ověření uživatele se uplatňuje v řadě případů i dnes. Může se jednat o platební kartu a PIN, nebo heslo do internetového bankovnictví a ověřovací SMS, které klienti běžně používají. Nově však lidé budou moci využít nové technologie založené na biometrii, pokud sami budou chtít a banky jim takovou možnost nabídnou.

Nový zákon také snižuje limit odpovědnosti uživatele při neautorizované transakci způsobené použitím ztracené, odcizené, nebo zneužité karty ze 150 EUR na 50 EUR a rovněž reguluje blokaci peněžních prostředků na platebních účtech. Například při rezervaci hotelu bude obchodník v případě, že bude chtít z platební karty předběžně blokovat odhadovanou částku útraty, povinen tuto skutečnost zákazníkovi oznámit a tuto částku blokovat až s jeho souhlasem. „Zákon zamezí situacím, kdy majitel karty není o předběžné blokaci částky na kartě informován, nebo k ní nedal souhlas,“ uvedl ministr financí Andrej Babiš. Následně je banka povinna, na základě skutečné útraty, rozdíl v blokovaných peněžních prostředcích na kartě ihned uvolnit. „Zákon zamezí bankám nepřiměřeně dlouho tyto peníze svých klientů zadržovat, v současnosti jde totiž v některých případech i o několik dní,“ dodal ministr financí.

Zákon také nově upravuje inovativní způsoby plateb prostřednictvím mobilních a internetových aplikací, které jsou alternativou ke karetním transakcím na internetu. Tyto způsoby placení sice využívají infrastrukturu klasických bankovních účtů, ale na rozdíl od běžných bankovních převodů dostane příjemce již v okamžiku zadání platebního příkazu informaci o tom, zda je na účtu dostatek peněžních prostředků. Klientům se také velice usnadní plánování rodinných financí. Díky službě informování o platebním účtu, budou moci získávat informace ze všech svých platebních účtů prostřednictvím pouze jedné aplikace.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Vize

Dobrý den, zajímalo by mě, zda má vaše strana nějaké konkrétní návrhy třeba důchodové reformy nebo ekonomickou vizi, jak zlepšit naši životní úroveň? Zatím mi to přijde tak, že spíš jen kritizujete, ale s něčím vlastním nepřicházíte. Sice nemáte ve sněmovně zastoupení, ale pokud ho chcete mít, nemys...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

MHMP: Praha připravila pro občany novoroční dárek v podobě výhodných vstupů do zoo

20:16 MHMP: Praha připravila pro občany novoroční dárek v podobě výhodných vstupů do zoo

Hlavní město opět nebude pořádat na Nový rok ohňostroj nebo videomapping, ale nabídne veřejnosti mož…