Vlastní bydlení a hypotéky nezaměstnanost nezvyšují
11.10.2014 15:17 | Zprávy
Na serveru Novinky.cz byl zveřejněn článek "Vlastní bydlení zvyšuje nezaměstnanost". Obsahem tohoto článku je názor předních ekonomů, kteří spojují zvyšování rozsahu vlastního bydlení obyvatel s vyšší nezaměstnaností. S tímto názorem se neztotožňujeme.
reklama
Ekonomové vychází z předpokladu, že pokud si lidé pořídí vlastní bydlení, tím spíše na hypoteční úvěr, klesá jejich ochota stěhovat se za prací do jiných regionů. Objevuje se dokonce i spekulativní odhad, že zvýšení rozsahu vlastnického bydlení na dvojnásobek by znamenal i dvojnásobné zvýšení nezaměstnanosti. S takovýmto závěrem nemůžeme jako server www.BankovniPoplatky.com souhlasit.
Česká republika není USA
Ano, je možné určit či odhadnout, že pokud bydlíte ve vlastním, na místě ke kterému máte vztah či zde máte kořeny, pak to snižuje ochotu stěhovat se jinam, tím spíše, když motivací má být pouze nové zaměstnání. Nicméně toto není hlavní problém či důvod současné nezaměstnanosti. Také samotná představa masivního stěhování pracovní síly za zaměstnáním v našich podmínkách je značně iluzorní a vůbec nespadá do současné reality. Tento názor se naopak snaží vnést do našeho prostředí prvky Amerického systému, kde je velká tradice a ochota stěhování se za prací.
Je zde však několik závažných rozdílů. Předně Česká republika se nemůže svou velikostí ani soustředěním průmyslu či koncentrací jiných zaměstnavatelů srovnávat s regiony v USA. Stejně tak lidé v Česku jsou ve svých bydlištích poměrně silně zakořeněni. Pokud jde o mladé lidi, tak ti již dnes směřují do větších center, zejména tam kde studovali vysoké školy a tam si zřizují právě vlastnické bydlení.
Ekonomika je zde pro lidi, ne lidi pro ekonomiku
Náš server dlouhodobě kritizuje pouhé ekonomické pohledy, které jsou odtrženy od reality. Ekonomika by zde měla být pro lidi, nikoliv lidi pro ekonomiku samotnou. Představa, že se rodina, kvůli vyššímu platu přestěhuje na druhý konec republiky a odstřihne se tak od svých známých, od svých kulturních kořenů, od své rodiny, je do velké míry teoretická a je otázka, do jaké míry užitečná. Samozřejmě se to děje, ale nejedná se o masový jev. Lze říci, že ani investoři takovouto mobilitu pracovní síly nepotřebují. Smyslem regionálního rozvoje EU, ale i našeho vnitřního není tvořit mega průmyslové oblasti, ale přitáhnout investory právě do regionů s vysokou nezaměstnaností.
Vlastní bydlení je pro hospodářství výhodnější
Tento přístup je výrazně levnější a efektivnější, než stěhovat celý Ústecký kraj na Jižní Moravu. Nepotřebujeme chudé a bohaté regiony, kam se budou masově stěhovat lidé. Potřebujeme naopak vyvážené ekonomické prostředí. Investoři navíc nehledají lokality, kde je málo pracovních sil, a kam se teoreticky v budoucnu budou lidé stěhovat. Naopak potřebují lokality, kde je dostatek pokud možno kvalifikované síly a připravené průmyslové zóny.
Vlastnické bydlení naopak podporujeme. Jedná se o zajištění nejen současných zaměstnanců, ale i budoucích generací. Naopak od schodků státního rozpočtu hypotékou naše děti nezadlužujeme, ale vytváříme jim hodnoty a majetek, který budou moci užívat. Každá hypotéka je totiž omezena jejím splacením právě aktuálním dlužníkem. Navíc zaměstnanec, který má jistotu bydlení a přiměřenou cenu za náklady na bydlení je pro místního zaměstnavatele mnohem perspektivnější, než zaměstnanec, který může ze dne na den přijít o bydlení v nejistém nájmu či podnájmu.
Máte vysvětlení, proč opět před vánoci roste cena másla? Nepřipomíná vám to scénář z loňského roku, kdy taky před vánoci rostly ceny másla, cukru, vajec? Je to podle vás v pořádku a odůvodněné? Kdo za navýšením stojí a nemyslíte, že byste s tím konečně něco měli dělat? Netvrdím, že máte nabourávat s...
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.