Student druhého a zároveň závěrečného ročníku francouzské vysoké vojenské školy – Ecole Militarie Interarmes – Academie Militarie de Saint-Cyr Coëtquidan, podporučík Erwan Cartier tak přicestoval v polovině ledna k Velitelství výcviku-Vojenské akademii ve Vyškově.
Účastnil se vzdělávání a různorodého odborného výcviku, ale i předával zkušenosti své, kdy například přednášel pro instruktory Praporčické školy. Nezůstalo však jen u pobytu ve Vyškově. Jeden týden totiž například trávil v zasněženém Vojenském výcvikovém prostoru Boletice, kde získal zkušenosti a dovednosti z výcviku s 43. výsadkovým plukem, zaměřené na střeleckou, taktickou či ženijní přípravu. Stejně tak měl možnost navštívit Univerzitu obrany v Brně, či Komunitní centrum pro válečné veterány Olomouc, kde se seznámil nejen s prostory a s činností tohoto centra, ale i s historií olomoucké bastionové pevnosti, na jejímž projektu měli velkou zásluhu i francouzští projektanti. Poté následovala komentovaná prohlídka historického centra Olomouce. Příslovečným zlatým hřebem zdejšího programu se pak stala exkurze na Fort XVII u Křelova, který byl vybudován v polovině 19. století jako součást prstence předsunutých pevností okolo celé Olomouce a svou konstrukcí i stavem, v jakém se dochoval, představuje bez jakékoli nadsázky evropský unikát.
Během svého pobytu navštívil i další zajímavá a historická místa, jako Český Krumlov, Slavkov u Brna a samozřejmě Prahu. Tam navíc v závěru obdržel přímo v kryptě Národního památníku hrdinů Heydrichády odznak výsadkáře III. stupně, který získal za absolvovaný seskok na letišti v Náměšti nad Oslavou.
O svých zážitcích i nabytých poznatcích měl možnost pohovořit také s velitelem Velitelství výcviku-Vojenské akademie brigádním generálem Rebilasem a přidělencem obrany Francie plukovníkem Peltierem. A byť měl nějaké informace ze zpráv předchozích stážistů, byl velmi příjemně překvapen: „Nečekal jsem něco takového, bylo to velmi intenzivní, zajímavé a jsem opravdu moc rád, že jsem tady mohl být,“ shrnul podporučík Cartier, pro kterého byl pobyt v naší vlasti premiérou. Kvitoval tak i možnost ochutnat českou stravu, včetně odlišností od francouzského stravování, ale i české pivo, či další českou specialitu – Becherovku. V rámci výcviku se pak setkal i s novými stravní dávkami v naší armádě.
Nyní čeká i jeho sepsání závěrečné zprávy a s ostatními stážisty v jiných zemích i porovnání jejich armádních koncepcí. „Tuto dlouholetou spolupráci s Vyškovem velmi oceňuji a věřím v pokračování nastaveného vysokého trendu zdejší stáže,“ dodává v závěru plukovník Jean-Charles Peltier, který recipročně zabezpečuje možnost stáží vyškovských instruktorů ve francouzské armádě a jejich kurzech.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva