Na 650 vybraných geneticky výjimečných klonovaných jedincích borovice lesní tak bude každoročně zdrojem semen pro vypěstování milionu sazenic borovice. Ty budou sloužit k obnově vojenských lesů především v severočeském Ralsku.
„Tady se vzájemně kříží klony fenotypově nejlepších borovic z oblasti Ralska. Celý projekt započal tak, že jsme vybrali téměř osmdesát nejkvalitnějších jedinců borovice lesní v Ralsku, posbírali z nich rouby, v roce 2014 naroubovali, a vypěstovali tříleté roubovance, které jsme na podzim 2016 vysadili sto kilometrů daleko do krajiny, kde je minimální riziko nežádoucího přenosu pylu z okolí. Vlastně jsme ty jedince vytrhli z jejich prostředí a zasadili do krajiny, kde je minimalizována jiná interakce, než vzájemná mezi sebou. Cílem je získat osivo vysoké genetické kvality a známého původu pro výrobu sadebního materiálu,“ popisuje vedoucí lesní výroby VLS Pavel Češka.
Celkem bylo u Chlumce nad Cidlinou vysazeno 666 roubovanců, z nichž se uchytila drtivé většina, díky čemuž lesníci VLS očekávají úrodu z 650 jedinců. Semenný sad založily Vojenské lesy v roce 2016, nyní po šesti letech získal projekt zelenou pro sběr semenného materiálu.
„Zdroje reprodukčního materiálu lesních dřevin jsou v České republice upravovány poměrně přísnými legislativními podmínkami. Semenný sad lze uznat ke sběru osiva až v okamžiku, kdy se na plodnosti v sadu podílí více než 50 procent klonů. V tomto případě plodilo letos 68 klonů z celkových 73, tj. 93 procent.,“ vysvětlil Pavel Češka.
„Vojenské lesy a statky ročně ve svých lesních školkách vyprodukují na devět milionů sazenic lesních dřevin, které slouží k obnově lesů, v nichž hospodaříme. V normálních letech bez nadměrných kalamitních těžeb tak jsme v produkci sazenic pro obnovu soběstační. Nový semenný sad v Chlumci nad Cidlinou nám dává do budoucnosti strategickou jistotu, že budeme mít dostatek kvalitních sazenic borovice, především pro obnovu lesů v Ralsku, využít je však můžeme i v dalších lokalitách, kde to pravidla přenosu reprodukčního materiálu umožňují,“ dodal ředitel VLS Roman Vohradský.
Z 650 jedinců posbírají lesníci VLS v budoucnu při plné plodnosti ročně minimálně jednu tunu borových šišek, z nichž získají 30 kilogramů osiva. Z něj pak vypěstují přibližně jeden milion sazenic borovice lesní. Ty se v drtivé většině případů vrátí zpět do sto kilometrů vzdáleného Ralska, kde je právě borovice dominantní dřevinou, která určuje ráz zdejší krajiny.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva
Zase jen řeči
Vy tvrdíte, jak je třeba reagovat na zpětnou vazbu od lidí. To si myslím taky. Ale pak koukám, že jste se neobtěžoval reagovat ani na jeden z dotazů zde. Tak si představujete tu komunikaci v praxi? Podle mě je to tak se vším. Jako politici něco slibujete, ale realita je pak úplně jiná.
Další články z rubriky
10:34 AOPK ČR: Výskyt vlků na pomezí Jihomoravského a Olomouckého kraje
Jižní Morava byla donedávna poslední oblastí v Česku, kde se vlci objevovali pouze zřídka a doposud …
- 7:33 Vězeňská služba: Věznice Ostrov nabízí výrobní prostory a zaměstnávání vězněných osob
- 22:31 Královéhradecký kraj: Pojedeme pro zlato? Krajská výprava sportovců se opět chystá na olympiádu
- 19:28 MHMP: Praha opět poskytne dotace na podporu služeb pro rodinu
- 16:26 Ministerstvo spravedlnosti: Sněmovna schválila návrh zákona o Veřejném ochránci práv
- 13:33 ČEZ: Do modernizace Temelína letos půjde 3,1 miliard korun