Vojenské lesy a statky obnovily další rybník na Českokrumlovsku

10.02.2018 10:52 | Zprávy

Na mapu Šumavy blízko Horní Plané na Českokrumlovsku se po desetiletích vrátil další malý rybník. Malé vodní dílo s názvem „Za vodárnou“ ležící u zaniklé německé osady Otice (Ottetstift) ve vojenském újezdu Boletice zde obnovily Vojenské lesy a statky ČR. Investice je součástí programu „Živá voda VLS,“ kterým se státní podnik snaží zadržováním vody v krajině zvýšit ekologickou stabilitu svých lokalit.

Vojenské lesy a statky obnovily další rybník na Českokrumlovsku
Foto: vls.cz
Popisek: Vojenské lesy a statky ČR, s. p. - logo

Malý rybníček dříve sloužil německé osadě Otice (Ottetstift), která ležela na Olšinském potoce. Obec ještě v roce 1921 měla podle sčítání obyvatel v prvorepublikovém Československu 9 domů, ve kterých žilo 65 obyvatel. Německé rodiny však byly po roce 1945 na základě Benešových dekretů odsunuty, na území obce vzniknul vojenský újezd Boletice a osada zanikla. A s ní i rybník. Nyní se vodní plocha s rozlohou 0,3 hektarů do krajiny nad Českým Krumlovem opět vrátila díky bezmála dvoumilionové investici vojenských lesníků.

„Celkově chceme do probíhající fáze programu Živá voda VLS investovat asi 100 milionů korun. Za ně by v šesti lokalitách ve správě Vojenských lesů a statků měly vyrůst desítky malých vodních děl – rybníků, vodních nádrží, ale také tůní a studánek. Nejde o žádné velká vodní díla a cílem investice ani nejsou primárně chovné vodní plochy. Naší primární snahou je zvýšit biodiverzitu těchto lokalit, zvýšit v době probíhajících klimatických změn množství vody zadržované v krajině a stavby mají mít také svou krajinotvornou funkci,“ vysvětlil ředitel VLS Josef Vojáček.

Zatímco v jiných lokalitách ve správě VLS má investiční program především podobu výstavby nových vodních děl, šumavští lesníci VLS se zaměřili právě na obnovu rybníků, které byly před desetiletími součásti dnes již zaniklých, převážně německých, osad.

„Investici do zadržování vody v krajině jsme pojali jako příležitost, jak se částečně vrátit ke krajině našich předků, jak ji připomenout. Předloni jsme takto obnovili 2,5hektarový rybník na úpatí boletického Špičáku u Maňávky, který byl součástí zaniklé sklářské osady Skelná huť. Dokončený rybník Za vodárnou je druhou z čtveřice investic, které ve vojenském újezdu Boletice a jeho okolí plánujeme,“ popsal ředitel divize VLS v Horní Plané Petr Král.

Po dvojici rybníků nad Horní Planou se teď lesníci VLS na Šumavě pustili do obnovy půlhektarového Černého rybníka u Arnoštova. O něco hlouběji v lesích lesní správy Arnoštov na Puchárenském potoce pod Rysím vrchem pak čeká na svůj návrat Puchárenský rybník. Tyto vodní nádrže sloužily v historii jako plavební nádrže (tzn. klausy), tedy jakési zásobárny vody pro plavení dříví na řece Blanici. Oba rybníky čekající na obnovu se nacházení v srdci vojenského újezdu Boletice a jsou pro veřejnost tudíž nepřístupné.

„Na obnovách původních vodních nádrží v povodí řeky Blanice intenzivně pracujeme. Prioritu má Puchárenský rybník, kde s ohledem na ochranu životního prostředí proběhly složitá jednání a byl i dohodnut způsob obnovy rybníka,“ doplnil Petr Král.

Živá voda VLS je investiční program, v rámci kterého má v šesti lokalitách ve správě VLS vzniknout více než 30 malých vodních děl. U drtivé většiny z nich počítá podnik s významným zapojením dotačních zdrojů z Operačního programu Životní prostředí. Dotace by tak měla pokrýt až 70 procent nákladů.

Živá voda VLS:
Obnova rybníků na Šumavě – Boletice (Českokrumlovsko)

Dokončeno
Skelná Huť - 1.281 tisíc Kč
Rybník Za vodárnou - 2.007 tisíc Kč

Plánováno
Černý rybník - 2.300 tisíc Kč
Puchárenský rybník - 3.200 tisíc Kč

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Madlova-ANO-Jurecka-na-prorodinnou-politiku-uplne-rezignoval-763447

Dobrý den, co myslíte tou komplikací pro ženy, které se chtějí vrátit do práce? To jako po mateřské nebo kdy? A nemyslíte, že by si i ANO mělo sáhnout do svědomí, že jste toho pro rodiny nic moc neudělali, že jste se soustředili převážně jen na důchodce?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

MŽP: Reakce na zprávu NKÚ. Nesouhlasíme se závěry

13:28 MŽP: Reakce na zprávu NKÚ. Nesouhlasíme se závěry

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) zveřejnil zprávu z kontroly zaměřené na finance určené pro podporu zle…