Východočeské muzeum Pardubice: Výstava mapuje sto let proměn města

07.10.2018 21:09 | Zprávy

Víte, jak vypadaly Pardubice v době vzniku samostatného Československa? Jak se během jednoho století změnily? Výstava Pardubické proměny ve Východočeském muzeu v Pardubicích přináší stoleté ohlédnutí s řadou jedinečných fotografií dokumentujících historii konkrétních míst od roku 1918 až do dneška, ale také dobové mapy, plány, modely a filmy. Prohlédnout si ji můžete v Malém gotickém sále Zámku Pardubice.

Východočeské muzeum Pardubice: Výstava mapuje sto let proměn města
Foto: vcm.cz
Popisek: Východočeské muzeum Pardubice

„Za sto let se úplně změnil charakter centra, vyrostly nové továrny, vznikly čtvrti „na zelené louce“ včetně rozsáhlých sídlišť, počet obyvatel vzrostl více než trojnásobně. Prudký architektonický rozvoj nastal především po druhé světové válce a souvisel právě s nárůstem populace, kterou bylo třeba ubytovat a zajistit jí požadovaný životní standard. Stavěly se byty, školy, veřejné budovy a k tomu příslušející dopravní a technická infrastruktura,“ popisuje rozvoj města historička Východočeského muzea Renáta Tetřevová, která je kurátorkou výstavy.

Výstava představuje řadu zatím málo publikovaných fotografií a připomíná vzhled a atmosféru jednotlivých částí města – staré Karloviny, stavbu Dukly, Polabin či Dubiny. Filmy zapůjčené z Národního filmového archivu nabídnou nevšední pohled na prvorepublikové Pardubice při návštěvě prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka v letech 1922 a 1931. Atmosféru všedního dne přibližují ukázky dobových oděvů od 20. let do 80. let minulého století.

Přínos Miloše Návesníka

Výstavu doplní přednáška, na které bude o svém otci, českém urbanistovi a architektovi Miloši Návesníkovi vyprávět jeho dcera architektka Eva Návesníková. Přednáška nazvaná Přínos Miloše Návesníka k rozvoji Pardubic ve druhé polovině 20. století se koná 4. prosince od 18 hodin v přednáškovém sále.

„100 let zachycuje život několika generací v tomto městě. Ta moje si pamatuje alespoň polovinu této doby včetně třeba bourání hotelu Veselka. Dnes možná některých staveb, které zmizely, litujeme. Na druhé straně je dobře, že můžeme zachraňovat jiné, kterým jsme schopni dát novou náplň a využití, jako jsou například automatické mlýny,“ řekl jeden z patronů výstavy 1. náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek. Záštitu na ní převzal také náměstek primátora města Pardubic Jakub Rychtecký.

Výstava je otevřená do 27. ledna 2019, vstupné stojí 40 korun. Více ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Povodí Moravy: Vstup na zamrzlé hladiny vodních nádrží není bezpečný

22:08 Povodí Moravy: Vstup na zamrzlé hladiny vodních nádrží není bezpečný

Během posledních dnů dochází k postupným zámrzům hladin vodních nádrží. V současnosti led na vodních…