První dva workshopy vzdělávacího programu Amgen Teach proběhly letos v únoru na gymnáziích v Jihlavě a v Hustopečích. Celkem se jich zúčastnilo 26 učitelů (v Jihlavě 15 a v Hustopečích 11), kteří si v roli studentů vyzkoušeli metodou badatelsky orientované výuky (BOV) méně známé pokusy. Stanovovali, které potraviny obsahují škrob, pohráli si s termochemií, v laboratoři pak pomocí kahanu a dmuchavky ze solí různých kovů vytavili např. olovo, železo, stříbro, měď, ale i zlato. Dále se dozvěděli o nových typech úloh zabývajících se reaktivitou mědi, provedli elektrochemické pokusy a seznámili se s méně obvyklými experimenty s chlórem. Součástí workshopu byla tradičně i přednáška o využití BOV v praxi. „Seminář byl hodně zajímavý. Myslím, že to byla jedna z nejlepších akcí, kterou jsem mohl jako učitel navštívit a doufám, že nebyla poslední,“ hodnotí průběh i kvalitu semináře Milan Zimpl, učitel chemie na gymnáziu v Havlíčkově Brodě.
Badatelsky orientovaná výuka chce motivovat žáky ke studiu přírodních věd
Workshopy pro učitele základních a středních škol proběhly pod záštitou projektu Amgen Teach, který od roku 2014 spolufinancuje vzdělávací aktivity pro pedagogy realizované VŠCHT Praha. „Cílem projektu je dopomoct učitelům nalézt a osvojit si formu výuky, která zaujme jejich žáky natolik, aby se chtěli chemii a potažmo dalším přírodním vědám věnovat i do budoucna,“ vysvětluje PharmDr. Mark Bachleda, MBA, ředitel společnosti Amgen v České republice. Experimentování je nedílnou součástí výuky chemie. Proto badatelsky orientovaná výuka klade důraz na to, aby žáci během realizace pokusů sami objevovali a chápali podstatu dějů. Při pokusech žáci pracují s předem připravenými pracovními listy, do kterých zapisují své poznatky.
„Díky programu Amgen Teach již proběhlo celkem 17 akcí na 11 místech po celé České republice. Další jsou plánovány na 29. a 30. 3. 2017 a uskuteční se ve školách v Železném Brodu a v Poděbradech,“ uzavírá prof. Karel Melzoch, rektor VŠCHT Praha.
Program Amgen Teach mimo jiné spolufinancuje také národní soutěž pro studenty chemie základních a středních škol s názvem ChemQuest, kterou VŠCHT pořádá již pátým rokem. Cílem soutěže je zvýšení zájmu studentů základních a středních škol o přírodovědné předměty, podpora týmové spolupráce, komunikačních schopností studentů a prezentace vlastních výsledků. V letošním roce má soutěž novinku. Studenti, kteří se chtějí soutěže zúčastnit, musí spolu s přihláškou zaslat natočené video, ve kterém představí svůj chemický pokus, s nímž chtějí soutěžit. Realizované pokusy tak bude hodnotit nejen odborná porota, ale i laici budou mít příležitost nejlepšímu videu udělit cenu veřejnosti. Přihlašovat se týmy studentů mohou do 31. 3. 2017. Více informací o soutěži naleznete na: http://www.vscht.cz//chemquest.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva