Vědci z výzkumného Centra AdMaS, které je součástí Fakulty stavební VUT v Brně, pracují na rozvoji přírodních tepelně izolačních materiálů jako alternativy k syntetickým materiálům tradičně používaným pro izolační vrstvy ve stavebnictví. Ke svému výzkumu publikují i vědecký článek v prestižním německém odborném časopisu Bauphysik (vydání č. 5/2014).
Nově vyvíjené technologie využívají tyto snadno obnovitelné zdroje při zachování totožných izolačních parametrů s řadou dalších pozitivních materiálových vlastností. Výzkumná činnost Centra AdMaS zahrnuje jak fázi návrhu a vývoje materiálů, tak studium jejich struktury. Klíčovým motivem pro upřednostnění přírodních materiálů jsou příznivé dopady s ohledem na ochranu životního prostředí, ochranu lidského zdraví a podporu dlouhodobě udržitelného rozvoje ve stavebnictví. Nové izolační materiály přinášejí například využití pro recyklaci oděvů s vysokým podílem bavlny jako přírodní složky.
Přidanou hodnotu ovšem představují tyto materiály na přírodní bázi i pro vlastnosti samotných stavebních konstrukcí a jejich uživatele. Na rozdíl od klasických syntetických materiálů u nich lze například garantovat, že nedochází k vylučování žádných toxických látek. Současně přírodní materiály vytvářejí příjemné mikroklima při použití konstrukce a regulují vnitřní vlhkost. Vývoj těchto materiálů stojí ale stále na svém počátku. Přes potenciál dalšího rozvoje z hlediska environmentálního a případně ekonomického se v České republice bohužel doposud netěší výrazné podpoře z veřejných zdrojů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva