První pokutu ve výši 200 tisíc korun dostala společnost Lesostavby Frýdek-Místek a.s., která motokárový areál stavěla. Část odpadu, který při stavbě vznikl, totiž nepředala osobě oprávněné k jeho převzetí dle zákona o odpadech. „Jednalo se celkem o 48 545 tun zeminy a kamení, které firma Lesostavby Frýdek-Místek nelegálně předala společnosti Rekultivace-Recyklace s.r.o. Druhá jmenovaná firma však k přijetí odpadů nebyla oprávněna. Firma Lesostavby Frýdek-Místek tak jako původce odpadů nesplnila svou základní povinnost ověřit si, zda odpady předává společnosti, která k tomu má oprávnění,“ vysvětlil Karel Kozubek, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Ostravě.
Pokutu však dostala i společnost Rekultivace-Recyklace, která tyto odpady přijala, ačkoli k tomu neměla zákonné oprávnění. „Navíc všech bezmála 50 tisíc tun odpadních zemin a kamení nelegálně uložila na pozemky ve Stonavě, které k nakládání s odpady nebyly určené. Za tato pochybení jsme jí uložili pokutu 300 tisíc korun,“ dodal Kozubek.
Obě firmy se proti pokutám odvolaly. Ani jedna z nich však neuspěla. Ministerstvo životního prostředí odvolání zamítlo a obě sankce v plné výši potvrdilo.
„Nezákonné nakládání s výkopovými zeminami a kamením je relativně častým pochybením, se kterým se inspektoři při kontrolách setkávají. Řada subjektů podnikajících ve stavebnictví bohužel stále nerespektuje, že předávání zemin se řídí jasnými zákonnými pravidly, které je třeba dodržovat, aby nedocházelo k ohrožování životního prostředí,“ konstatoval Erik Geuss, ředitel ČIŽP.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva