Ve všech zemích V4 však ženy téměř chybí ve vedení klíčových diplomatických misí (EU, Německo, USA, Velká Británie a Rusko). (viz graf Bilaterální vztahy vs. mezinárodní organizace a Diplomaté v klíčových misích (po roce 1989) v příloze) Zatímco například ve Velké Británii ženy mohly reprezentovat svou zemi v zahraničí už od roku 1946, v zemí V4 se s prvními ženami v diplomacii setkáváme až po roce 1989. I po převratu však nadále ve všech zemích V4 tvořili více než 85 % diplomatů muži. (viz graf Historický vývoj v příloze)
Profesorka Andrea Pető z Centrální evropské univerzity v Budapešti situaci okomentovala takto: "25 let po převratu a normy, které by postihovaly sexismus namířený proti ženám, se stále neproměnily. Prvním krokem je ale vždy vedení evidence. Bez podrobných výzkumů by celé téma vyrovnaného zastoupení žen v rozhodovacích pozicích bylo možné shrnout ze stolu se slovy, že nerovnost prostě neexistuje. Čísla však ukazují pravý opak."
Ředitelka neziskové organizace Fórum 50 % Jana Smiggels Kavková ke statistice dodává: Existuje několik strategií, jak vyrovnanějšího zastoupení žen dosáhnout. Například mentoringové programy, které nejen kultivují schopnosti a kvalifikaci žen, ale dávají prostor k síťování, což je velmi důležitý proces na cestě k získání kýžené pozice.“
Srovnávací studii provedl tým neziskových organizací Fórum 50 % (ČR), Demokrácia v strednej Európe (SK), Kongres žen (PL) a Maďarská ženská lobby.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva