V rámci digitalizace rentgenových pracovišť probíhají od podzimu loňského roku stavební úpravy stávajících prostor v budovách A a D v dolním areálu. Dojde tak zanedlouho k přestěhování některých diagnostických přístrojů, aby měli pacienti v areálu jednodušší přístup na potřebné vyšetření. Místnosti původního ředitelství v ambulantním pavilonu tak ustoupily ultrazvukovým vyšetřovnám a místo původního ultrazvuku bude nově skiagraf. Ředitelství se přestěhovalo provizorně do prostor IT oddělení. V budově D pak v 1. NP došlo k úpravě pracoviště rentgenu na vyšetřovnu ultrazvuku, nově vzniklo zázemí pro personál a recepce s kartotékou. „Stavební úpravy již pomalu postupují do finále a nyní se budou vybavovat nábytkem a přístroji. Plné zprovoznění očekáváme na přelomu dubna a května,“ popisuje současný stav technický náměstek ON Náchod Miroslav Bůžek. Stavební práce obnášely kompletní rekonstrukci, tedy vybourání stávajících příček, podlah i podhledů, provedení nové instalace vzduchotechniky či nenosných lehkých příček a položení nových podhledů i podlah. Drobné stavební práce proběhnou i v budově B v horním areálu.
Přestavbu za více než 14,3 milionu korun bez DPH financuje Královéhradecký kraj. „Na stavbu jsem se jezdil pravidelně osobně dívat a jsem rád, že tato krajská zakázka běží dle plánu. Také že se podařilo udržet chod oddělení a zaměstnanci nemocnice i pacienti ji zvládli i za provozu bez velkých komplikací. Nové prostory budou pro pacienty jistě komfortnější a v areálu lépe přístupné. Radiodiagnostické oddělení se po dostavění nového pavilonu bude stěhovat, ale s těmito prostory se počítá pro jiná oddělení,“ řekl k záměru přestavby náměstek hejtmana Ing. Aleš Cabicar odpovědný za oblast zdravotnictví.
Nejenom prostory, ale i nové přístroje
Radiodiagnostické oddělení kromě nových prostor prochází také obměnou přístrojového vybavení. V těchto dnech například uvedlo do provozu nový mamograf Planmed clarity, který nemocnice zakoupila z vlastních prostředků za 7 milionů korun. „Jde o mamografické zařízení se stereotaktickou jednotkou a přímou digitalizací obrazu, které slouží k diagnostice a prevenci nádorových onemocnění prsu. Tento moderní přístroj zajišťuje diagnostiku na nejvyšší úrovni. Ročně zde provedeme zhruba 8-10 tisíc vyšetření, které je nyní pro pacienty šetrnější, neboť se snížila míra využívaného záření,“ uvádí primář oddělení MUDr. Marek Strnad. Nemocnice také zajistí v případě pozitivního nálezu další komplexní péči o pacienta včetně operativy a následné péče. Kromě mamografu již má nemocnice v provozu i další přístroje, které získala za pomoci dotací IROP. Jde o ultrazvuky za více než 23 milionů korun. Dotace pokryly zhruba 19,5 milionu. Těmito přístroji budou vybaveny jak zrekonstruované prostory, tak i další oddělení nemocnice nebo nemocnice v Broumově.
Právě probíhající revitalizaci náchodské nemocnice a s tím související nové vybavení jednotlivých pracovišť vítá také vedení města Náchoda. „Průběžně velmi úzce spolupracujeme s managementem nemocnice na vytvoření odpovídajících podmínek pro naše občany a pacienty nemocnice během její rekonstrukce. Osobně jsem rád za každý posun v oblasti poskytování zdravotní péče a diagnostiky v naší nemocnici, za každý nový přístroj. Naším úkolem je vytvořit kvalitní zázemí nejen pro pacienty, ale i lékaře a zdravotní personál, ti všichni jsou naši občané,“ dodal starosta Jan Birke.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva