Jedno ze tří záchranných center, jež Talarak na filipínském ostrově Negros provozuje, se nachází v městě Kabankalan, které stálo přímo v trase tajfunu Rai. Podle slov pracovníků organizace došlo vlivem silného větru a deště k vylití řeky Hilabangan. „Hladina řeky vzrostla o téměř dva metry a blesková povodeň společně s větrem způsobila doslova zkázu. Zničila domy, způsobila blackout a odtrhla lidi od přístupu k pitné vodě. V našem záchranném centru kompletně zničila infrastrukturu a zdevastovala výběhy i voliéry. Vlivem tajfunu došlo k úhynu i několika vzácných zvířat včetně našich chovných kriticky ohrožených zoborožců,“ popisuje situaci ředitel organizace Talarak Matt Ward. V ostatních centrech situace tak dramatická není, nicméně například i v rezervaci Bayawan vyvrácené stromy poničily plot rezervace a budovy sloužící zaměstnancům.
Liberecká zahrada se proto rozhodla okamžitě vyčlenit finanční prostředky ve výši 50 tisíc Kč, které putují organizaci Talarak na pomoc s odklízením škod a na zajištění péče o přeživší zvířata.
Pomoci filipínským ohroženým zvířatům ale může i veřejnost, a to zasláním libovolné částky na účet Nadačního fondu České koalice pro ochranu biodiverzity (CCBC) 2198370339/0800, do poznámky stačí uvést jméno Talarak. „Všem, kterým není osud zvířat lhostejný a zapojí se do sbírky spolu s námi, mnohokrát děkujeme. Jakákoli, i drobná, pomoc znamená pro zvířata i pracovníky zdevastovaného záchranného centra opravdu mnoho,“ dodává Nejedlo.
Zoo Liberec s organizací Talarak aktivně spolupracuje již od roku 2008. Pomáhá se zajištěním veterinární péče v tamních záchranných centrech a podporuje repatriaci mláďat odchovaných v lidské péči v centrech zpět do volné přírody ostrova Negros. V záchranné stanici ve městě Kabankalan dokonce dlouhodobě působil i zaměstnanec liberecké zoo Pavel Hospodářský. „Talarak se velmi významně podílí na záchraně mnoha filipínských druhů, které se vlivem člověka a odlesňování ocitly na pokraji vyhubení a ve volné přírodě jich zbývá posledních pár jednotek či desítek jedinců. Především se jedná o prase visayánské, sambara skvrnitého, holuba negroského, zoborožce rýhozobého a zoborožce žlutobradého. Díky dlouhodobé práci, úsilí a snaze Talaraku ale mají šanci na přežití,“ vysvětluje ředitel zoo David Nejedlo.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva