„Okamžitě se skvěle zařadil do stáda a naše samice ho perfektně přijaly. Daří se mu náramně a za osm měsíců v naší zoo o pořádný kus povyrostl,“ konstatuje ošetřovatel žiraf Petr Sedláček. Mnoho jazyků vyslovilo po příjezdu v souvislosti s jeho velikostí jisté pochybnosti o tom, zda bude schopen pářit samice. „Samci žiraf rostou dlouho, a proto bych nedělala žádné zásadní závěry z toho, že v současné době ve svém věku 3 let ještě stále patří k menším členům našeho žirafího stáda. Má dobře stavěnou postavu, některé naše samice se již pokoušel pářit a nevypadá to, že by si nedokázal poradit,“ podotýká zooložka RNDr. Libuše Veselá. Michala mohou v zimním období návštěvníci spatřit v Pavilonu žiraf, kde je ve společnosti samic. Během dne má ale stejně jako ostatní možnost podívat se ven. Zoo Olomouc je chovem žiraf věhlasná. Chovají se zde od roku 1976. Prozatím se v zahradě narodilo celkem 71 mláďat.
SPÍ JEN 20 MINUT DENNĚ
Jazyk žirafy dosahuje téměř 40 cm a žirafy ho používají při získávání potravy. Omotávají ho kolem větviček a s jeho pomocí strhávají listí a koncové výhonky, což je jejich hlavní potrava. Žirafy mají pevné osrstěné pysky a hustými slinami chráněnou ústní dutinu, takže jim nevadí ani velmi pichlavé rostliny. Mezi jejich nejoblíbenější potravu ve volné přírodě patří akácie. Dospělá žirafa má ve svých končetinách velkou sílu, jedním kopnutím může usmrtit dokonce i lva. Žirafí biorytmus je ojedinělý, uvádí se, že jim stačí spánek po dobu pouhopouhých 20 minut denně. U nás v zoo žirafy spí v každém případě déle, jejich spánek není nikterak hluboký, ale spíše přerušovaný. Jejich potrava v olomoucké zoo se skládá z vojtěškového sena nebo zelené vojtěšky, dostávají také senáž, velké množství okusu, nakrouhanou mrkev, případně i jinou zeleninu nebo ovoce, velmi výživnou kaši vymíchanou ruční zednickou míchačkou, kopřivy, ale i svou pochoutku citrony a cibuli.
OBECNÉ INFORMACE
Žirafa, coby nejvyšší suchozemský savec planety, nemá díky své výšce potravní konkurenci. Její domovinou jsou africké savany, otevřené pláně s řídkým stromovím. Největší samec vážil téměř 2 t a měřil 5,87 m. Žirafa příliš často nepije, jelikož při pití musí zaujmout složitou pozici, kdy je nezbytně nutné, aby do široka roztáhla končetiny od sebe, tím se však stává snadnější kořistí. Krk tvoří stejný počet Obratlů jako lidský, tj. 7 a na hlavě jim po celý život rostou růžky, které jsou při narození chrupavčité a kostnatí s postupem věku, samci je používají při vzájemných soubojích. Stádo může čítat pouze jednoho dospělého samce. Mláďata se rodí převážně v ranních hodinách, a to proto, aby stačila nabrat sílu a následovat matku se stádem do bezpečí dříve, než si jich všimne případný predátor. Dokáže vyvinout rychlost 51 km/h.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva