Zoo Ostrava: Botanické zajímavosti - Stromy bohyně Artemis

07.02.2023 15:46 | Tisková zpráva

Jsou štíhlé a symbolizují odhodlání, poctivost a vytrvalost, která přichází s nadějí do budoucnosti. Jejich krása vyniká zvláště v zimních měsících. Symbolika těchto stromů v sobě nese poselství naděje během výzev a vybízí k trpělivosti při čekání na lepší budoucnost. Staří Keltové je označovali za symbol statečnosti. Jejich plody mají také svou symboliku. Otevírají se slunci a naopak se zavírají, když sněží nebo prší. To jim dává význam moudrosti a rozlišování. V areálu Zoo Ostrava je možné vidět růst tyto stromy na několika místech.

Zoo Ostrava: Botanické zajímavosti - Stromy bohyně Artemis
Foto: zoo-ostrava.cz
Popisek: ZOO Ostrava - logo

Řeč je o jehličnatých dřevinách – jedlích (Abies), které uctívaly už dávné kultury starověku. Ve starověkém Řecku byla jedle zasvěcena bohyni Artemidě, spolu se smrkem též Dionýsovi. Pro staré germánské kmeny byly oba stálezelené jehličnany s podobným vzhledem symbolem síly, houževnatosti, naděje a odolnosti vůči silám zimy. Byly zasvěceny slunečnímu bohu Baldurovi a uctívány zejména o zimním slunovratu (svátek Yule), kdy se zdobily a slavnostně nosily jejich větvičky. Odsud pravděpodobně pramení zvyk zdobení jehličnanů o Vánocích. K nejuctívanějším stromům patřily jedle na Balkáně. Byly považovány za posvátnou „osu světa“ a kosmický strom, který svou štíhlou korunou roste „až do nebe“ a mohutným kůlovým kořenem sahá do hlubin k „Matce Zemi“. Imponující byla hlavně odolnost proti vývratům a nepřízni živlů, silný masivní kmen vzrostlých jedinců a v neposlední řadě i lesklé stálezelené jehličí vytrvávající přes zimu.

Jedle dorůstají zpravidla výšek 30–60 metrů, některé druhy výjimečně i přes 80 metrů, a dožívají se stáří i 700–800 let. Kmen mívá hladkou kůru, měnící se ve stáří v tenkou rozpukanou borku. Tvar jehlic a jejich postavení na větvičce jsou významným druhově určovacím znakem. Většina druhů má jehlice na vrcholu tupě zaoblené a lehce vykrojené, vespod obvykle se dvěma bělavými proužky. Šišky na větvích nevisí, ale vyrůstají vzpřímeně a ve zralosti se rozpadají na stromech. Dřevo jedlí patří mezi měkká a neobsahuje pryskyřici. Stálezelené větve jedlí využívají k hnízdění některé druhy ptáků. Semena tvoří potravu sýkor, hýlů a křivek, často je vyhledávají též veverky. Jedlové jehličí tvoří částečný podíl potravy u tetřevů, v zimě je spásá i spárkatá zvěř. Mexická jedle posvátná (Abies religiosa) je preferovaným stromem pro zimování kolonií motýla monarchy stěhovavého (Danaus plexippus).

V areálu Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava roste několik druhů jedlí a jejich zahradních kultivarů. Jsou jimi například jedle korejská (Abies koreana), jedle bělokorá (Abies alba), jedle španělská (Abies pinsapo) či jedle vznešená (Abies procera).

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: České jaderné elektrárny splňují mezinárodní normy ochrany životního prostředí

13:33 ČEZ: České jaderné elektrárny splňují mezinárodní normy ochrany životního prostředí

Temelín i Dukovany splňují požadavky mezinárodní normy pro řízení ochrany životního prostředí. Takov…