Rekordní návštěvnost
Rok 2022 začal z hlediska návštěvnosti velmi nadějně. Již v lednu do zoo dorazilo na toto období nebývalé rekordní množství lidí – přes 12 tisíc. Rekordních měsíců nakonec bylo pět – kromě ledna i březen, květen, říjen a listopad. Těsně před koncem roku pak překročil počet návštěvníků ostravské zoo hranici 600 000. Bezesporu k tomu přispěly teplé zimní a podzimní měsíce, ale také návrat návštěvníků z Polska po covidových omezeních. Celková návštěvnost roku nakonec dosáhla 606 735 lidí. Jsme nesmírně rádi, že nám lidé prokázali takovou přízeň, a to i přes všechny těžkosti, které celý loňský rok provázely nás všechny.
Ekonomické údaje
Z pohledu ekonomiky byl ovšem začátek roku více než hrozivý. Po krachu dodavatele el. energie se zoo dostala do režimu DPI a poplatky za elektřinu se jí zvýšily sedminásobně. Následně zdražil i plyn... Od května 2022 má zoo nového dodavatele el. energie (do konce roku 2023) a poplatky se pohybují okolo čtyřnásobku původních cen. Roční nárůst výdajů za el. energii je zhruba trojnásobný – z původních 6,6 mil. Kč/rok vzrostly na více než 18 mil. Kč/rok. U plynu je nárůst o 3,5 mil. Kč/rok. Nárůst jsme samozřejmě zaznamenali i u jiných komodit – krmení, materiálové náklady, služby ad. Celkové náklady na provoz zoo se zvýšily o cca 20 %. Hned zkraje roku jsme zavedli řadu úsporných opatření. Díky příspěvku města Ostravy na částečné dokrytí vysokých nákladů za energie a také díky vysoké návštěvnosti se nám dařilo a zatím i nadále daří nepříznivou situaci zvládat bez významných omezení provozu.
Chov zvířat v roce 2022
Meziročně se podařilo navýšit jak počet chovaných druhů, tak i jedinců. Zatímco na konci roku 2021 chovala Zoo Ostrava 5678 jedinců ve 442 druzích, na konci roku 2022 to bylo o více než tisícovku zvířat více – 6781 jedinců v 454 druzích. Několik nových druhů obohatilo druhovou skladbu v souvislosti s otevřením dvou nových expozic.
Mláďata
V loňském roce se podařilo odchovat 2242 mláďat napříč všemi skupinami živočichů. Nejvíce, celé dvě třetiny, jich bylo mezi rybami, nemálo také mezi ptáky a savci. Po dlouhých 14 letech se v únoru narodila dvě mláďata (samec a samice) levharta cejlonského (Panthera pardus kotiya), která se jejich matce-prvorodičce podařilo úspěšně odchovat. Po pěti letech se s novým párem dočkala zoo i mláďat vyder malých (Aonyx cinereus). Rozmnožil se i nový pár koček cejlonských (Prionailurus rubiginosus phillipsi). Pravidelně se v zoo množí oba druhy damanů – v loňském roce se narodili tři damani stromoví (Dendrohyrax arboreus) a dva damani pralesní (Dendrohyrax dorsalis). Díky narození sedmi mláďat onagerů (Equus hemionus onager) se ostravské stádo tohoto vzácného kopytníka stalo největším stádem chovaným v lidské péči na světě. U jelenů byla mláďata například u vzácných barasing a dále u jelenů milu, kteří byli ve své domovině vyhubeni před více než 100 lety a přežívají jen díky chovům v zoologických zahradách a dalších chovných centrech.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva