Plzeňská zoologická zahrada chová tučňáky Humboldtovy od roku 1997. Množí je od roku 1999. Nejprve přijely dva páry z Frankfurtu, poté pár z Prahy a později tři samice ze Zlína. Vylíhlo se zde již skoro 200 mláďat tučňáků Humboldtových. Tučňáci hnízdí v párech, každý je schopný na jaře i na podzim odchovat dvě mláďata po inkubaci kolem 40 dní.
„V České republice chovají tento jihoamerický druh v rámci Evropského záchovného programu čtyři zoo, ústecká potom afrického tučňáka brýlového. V Evropě jej chová okolo 140 institucí. V Plzni patří tučňáci mezi nejoblíbenější chované druhy,“ vysvětlil mluvčí plzeňské zoologické zahrady Martin Vobruba.
Plzeňská zoo pro tučňáky upravila v roce 2018 jejich expozici v průchozí voliéru. Úprava umožnila i chov dalších ptáků – kachen, labutí apod. Mláďata tučňáků se do přepeření liší od dospělých jedinců jednodušší kresbou, nemají na břiše černou elipsu a nad okem bílý pruh.
„Potravou tučňáků jsou v Plzni hlavně sledi. Krmení je denně rozděleno nadvakrát. Každý pták v průměru sní denně 10 ryb, což je přibližně 1 kilogram. V době hnízdění a krmení mladých je to až dvojnásobek,“ dodal Martin Vobruba.
Tučňáci obývají v 17 druzích pobřeží a ostrovy jižní polokoule, od Antarktidy přes Austrálii, Ameriku a Afriku zasahují až na Galapágy. Nežijí však v Arktidě a také nemají nic společného se současným Madagaskarem.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva