Zoo Ústí nad Labem: Aligátor Libor se stěhoval na letní byt

10.06.2019 21:37 | Zprávy

Tradiční jarní stěhování našeho aligátora ze zimoviště na jeho „letní byt“ proběhlo v úterý 4. června. Návštěvníci jej mohou vidět zhruba do října, bude záležet na venkovních teplotách, kdy jej bude čekat opětovné stěhování zpět.

Zoo Ústí nad Labem: Aligátor Libor se stěhoval na letní byt
Foto: zoousti.cz
Popisek: Zoo Ústí nad Labem

Liborovi se letos moc nechtělo, přesun totiž znamená, že mu chovatelé z bezpečné vzdálenosti nasunou smyčku z lana za hlavu a pomocí provazu jej vtáhnou do přepravní bedny. Chvíli se sice bránil, ale po několika minutách jej chovatelé přece jen silou dostali dovnitř. Bednu pak převezli z horní části zoo, kde Libor v zimovišti trávil cca osm měsíců, do jeho venkovní expozice. Stěhování je pro něj sice trochu stresující, ale důležité je, že bude na slunci a bude mít přísun UV záření.

V zimovišti je Libor spokojený, neboť je zde stabilní teplota 25-27°C, výhřevná plocha souše a teplá voda v bazénu. Z toho důvodu zde i lépe přijímá potravu, kterou tvoří zejména hovězí maso, ale také kuřata, sladkovodní ryby a kvůli přísunu kolagenu a vápníku i vepřová kolínka. Kromě Libora se chovatelé starají ještě o samici jménem Adéla, která přebývá v ubikaci naproti. V letošním roce u nich zaznamenali i namlouvání, což se projevovalo vydáváním zvláštních hlubokých zvuků, vibracemi vody a neochotou přijímat potravu, takže jim umožnili cca šestitýdenní společný pobyt.

Vzhledem k velikostnímu rozdílu měli zpočátku obavy, aby Libor Adéle neublížil, ale vzájemné interakce byly velice přátelské. Samice zůstane zatím na zimovišti, protože místo, kde loni pobývala, jí „zabral“ samec tapíra čabrakového Mekong – bazén je totiž součástí jeho nově rekonstruované expozice, do které se letos na jaře přestěhoval. Adéle pro jistotu chovatelé připravili v zimovišti vhodné prostředí k eventuální snůšce – rašelinu, písek a vyhřívací lampy.

Aligátor Libor přišel do naší zoo v roce 1974 ve věku cca 3-4 let a z toho důvodu je služebně nejstarším zvířetem naší zoo. Byl tehdy zakoupen od soukromého chovatele za 670 korun československých. Adéla je u nás od roku 2013 a jako pětiletá přišla ze záchranného centra Zoo Plzeň. Spolu se třemi dalšími samicemi byla zabavena soukromému chovateli, u kterého byly kontrolou zjištěny nevhodné podmínky k chovu. V loňském roce jsme je díky instalaci nové váhy u pavilonu slonů při podzimním stěhování poprvé přesně zvážili, Libor vážil 146 kg a Adéla 37 kg.

U venkovního výběhu aligátora Libora je od roku 2010 umístěn kamerový systém, který upozorňuje strážní službu na neukázněné návštěvníky, kteří se nedokáží smířit s tím, že samec většinu času leží nehybně a nevykazuje žádnou aktivitu. Ohrožují jej házením kamenů či jiných předmětů, několikrát jej i zranili, proto je celý prostor monitorován.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zoo Liberec významně pomohla v úspěšném odchovu mláděte orla opičího

13:28 Zoo Liberec významně pomohla v úspěšném odchovu mláděte orla opičího

Průlom v ochraně orla opičího: Zoo Liberec významně pomohla v úspěšném odchovu mláděte orla pomocí u…