Návštěvníci se seznámí nejen s vyučovacími pomůckami, ale i se způsobem přípravy řidičů, metodami mezinárodní spolupráce či provádění zkoušek. Přináší pohled do celého spektra tohoto oboru, a to často z úhlu pohledu, který je běžnému řidiči skrytý. Rovněž je výstava věnována životu a dílu Jiřího Poura, který byl bezesporu jednou z největších postav československého autoškolství a jež nás opustil v požehnaném věku teprve nedávno. Mnoho exponátů bylo jeho vlastnictvím. Výstava přináší zážitky jak běžným návštěvníkům přicházejícím z obecného zájmu o motorismus, tak “autoškolákům” zajímajícím se o obor z profesních důvodů.
Nostalgickou náladu ve vás jistě vzbudí ústřední instalace celé výstavy, kterou je “autoškolská učebna” s třemi dobovými trenažery, které budou zájemcům k dispozici v rámci komentovaných prohlídek. Uvidíte zde také výukové modely motorů a autoškolské učebnice a řidičské průkazy z celého dvacátého století.
Když na počátku 60. let minulého století začaly vznikat první učební pomůcky a instruktážní filmy pro výuku v autoškolách, často se nedostaly k učitelům, ale zůstaly ležet zamčeny ve skříních. Tento neblahý trend se pokusil změnit tehdejší pracovník ředitelství autoškol již zmíněný Jiří Pour. Inicioval tzv. Celostátní přehlídky vyučovacích prostředků, z nichž ta první se uskutečnila v roce 1964 ve Vyškově. Celkem přehlídky proběhly tři. Od té doby, tedy během posledních bezmála šedesáti let, se podobné výstavy uskutečnily v počtu pouhých pěti, a to většinou jen na lokální úrovni, péčí některého z regionálních muzeí. Výstava Autoškolství v Národním památníku na Vítkově zaujme jedinečnou atmosférou minulé doby a současně přináší množství zajímavých informací, které jste dost možná ani netušili.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva