dTest: Dětské autosedačky – je co zlepšovat

25.10.2019 18:01 | Zprávy

Testy dětských autosedaček, které pravidelně publikuje spotřebitelská organizace dTest ve spolupráci s renomovaným německým autoklubem ADAC, přinesly výsledky 12 nových modelů. Testovaly se sedačky z různých velikostních skupin: pro miminka, batolata, předškoláky i školáky. Hodnotitelé bohužel i tentokrát narazili na rizikové sedačky.

dTest: Dětské autosedačky – je co zlepšovat
Foto: dTest
Popisek: dTest

Kategorie sedaček pro děti od narození do jednoho roku věku (často přezdívaných vajíčka) přinesla novinky, které zkušebna testovala samostatně i v kombinaci s isofixovou základnou. „Model Swandoo Albert se řadí k širší špičce své kategorie, za ochranu dítěte si odnesl dokonce velmi dobrou známku, výborně ho ochrání především při čelním nárazu,“ konstatuje Hana Hoffmannová, šéfredaktorka časopisu dTest. Hodnotitelé mu ale vytkli poměrně vysokou hmotnost – 5,1 kilogramů je při delším přenášení znát. Bugaboo je u nás zřejmě o něco známější jako výrobce kočárků. Jeho sedačka Turtle si nicméně v testu vedla slušně a za Swandoo příliš nezaostávala, poskytuje ale dětem méně prostoru.

Naopak sedačka Hauck iPro Baby pohořela v testech nežádoucích látek. „Její potah obsahuje naftalen v množství, které převyšuje povolený limit polycyklických aromatických uhlovodíků v hračkách pro děti,“ uvádí Hoffmannová. Naftalen má řadu negativních účinků na lidské zdraví a největší riziko představuje pro kojící ženy a kojence. Kromě toho Hauck v kombinaci s isofixovou základnou iPro nepříjemně překvapil i při čelní nárazové zkoušce, kdy došlo k částečnému vytržení sedačky ze základny.

Mezi modely určenými pro předškoláky v nárazových zkouškách vynikal model Besafe iZi Kid X3 i-Size, který dítě špičkově chrání při srážce čelem i bokem. Navíc vykazuje vysokou stabilitu na sedadle automobilu. Dobře ochránil model Joie i-Spin 360. Ochrana Hauck iPro Kids byla zejména kvůli snížené známce za čelní náraz pouze uspokojivá. Body iPro Kids ztratila i ve zkoušce obsluhy a ergonomie kvůli složitému poutání dítěte.

Rostoucí sedačky (někdy také nazývané kombinované nebo víceskupinové) jsou vhodné pro děti různého vzrůstu. Při testování musejí uspět ve všech způsobech instalace a chránit děti všech velikostí, pro které jsou určeny. Z toho důvodu bývá jejich hodnocení často horší než například u vajíček. Univerzální sedačka GB Everna Fix však i přes své široké užití získala celkové dobré hodnocení. Modely Nania Racer SP a Britax Römer Kidfix2 S dopadly hůře, obě poskytují pouze uspokojivou ochranu. „Britax umožňuje odejmutí zádové opěrky, což mohou některé děti preferovat. Rozhodně to ale nedoporučujeme, sedačka v takovém případě neposkytuje prakticky žádnou ochranu při bočním nárazu. Testovací figurína narážela hlavou do dveří vozu,“ varuje Hana Hoffmannová.

Před koupí autosedačky je vhodné zajet do prodejny s vlastním vozem a také s dítětem, pokud už je na světě. Solidní prodejci by vám měli umožnit vyzkoušet autosedačku přímo ve vašem autě. „Přestože ergonomii testujeme na skutečných dětech různého věku, faktem zůstává, že každé dítě je originál. Při výběru proto nezapomínejte na komfort dítěte. Máte-li pocit, že se mu v sedačce sedí nepohodlně nebo kvůli špatnému výhledu nebude mít možnost sledovat své okolí, raději zvolte jinou,“ doporučuje Hana Hoffmannová.

Kompletní výsledky podzimního testu dětských autosedaček vyjdou v listopadovém vydání časopisu dTest. Do konce října jsou volně přístupné na webu ZDE.

dTest, o.p.s. je největší českou spotřebitelskou organizací, která v ČR působí již od roku 1992. Je vydavatelem spotřebitelského časopisu dTest, na jehož stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů produktů, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o spotřebitelských právech a rady, jak tato práva účinně uplatňovat. dTest je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.

Poradenská linka časopisu dTest – 299 149 009 – je v provozu každý pracovní den od 9 do 17 hodin a spotřebitelé na ní mohou konzultovat s právními poradci časopisu dTest nejrůznější spotřebitelské problémy, a to za cenu běžného tarifu volání. Od spuštění v roce 2010 této možnosti využily již desetitisíce spotřebitelů a poradenská linka časopisu dTest se tak stala první a nejvyhledávanější cestou k řešení potíží, se kterými se zákazníci na trhu setkávají.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Správa jeskyní ČR: Čerti s Mikulášem přijdou za dětmi do Výpustku, Koněprus i Mladče

22:08 Správa jeskyní ČR: Čerti s Mikulášem přijdou za dětmi do Výpustku, Koněprus i Mladče

V peklo s čerty i Mikulášem se na přelomu listopadu a prosince změní tři zpřístupněné jeskyně –Výpus…