Pokud máte vy či vaši rodinní příslušníci ve svém šatníku vlněné či hedvábné kousky oblečení, kupte si na ně speciální prací prostředek. Prodává jej většina zavedených značek klasických prášků právě s dovětkem „na vlnu a jemné prádlo“, „wool and silk“ a podobně.
Od běžných pracích prostředků se liší šetrnějším složením, například absencí enzymů a bělidel, která by mohla strukturu choulostivého prádla narušit. Tento typ prádla tedy neperte s odolnějšími materiály, třeba bavlnou – mohli byste jej poškodit.
Velký nemusí znamenat výhodný
Před koupí pracího prostředku se podívejte na jeho dávkování. V obchodě ho zkoumá málokdo, tato informace je přitom mnohem důležitější než lákavý obal. Zkuste si přepočítat hmotnost balení na prací dávky a údaj porovnejte s jinými produkty. Některá na první pohled „výhodná“ balení se paradoxně moc nevyplatí, protože u nich musíte použít ve srovnání s jinými třeba i dvojnásobnou dávku.
Pro úspěšné praní je důležitý typ pracího prostředku, ale také jeho množství. Rozhodně neplatí, že čím více dáte do pračky prášku, tím lépe bude prádlo vypráno. Naopak – na látkách v takovém případě mohou ulpívat zbytky čistidla, které poté při kontaktu s pokožkou může citlivějším osobám přivodit různé alergie nebo dermatózy. Pokud je ale pracího prostředku v pračce málo, také to není dobře. Při praní v takovém případě chybí dostatek povrchově aktivních látek a některé nečistoty se tak mohou znovu usadit na textilii.
Kromě samotného prášku a jeho dávkování je pro choulostivé prádlo důležitá také teplota, ve které je práno. Vyhýbejte se vysokým teplotám, ideální je prát při třiceti stupních. Nízkou teplotou prokážete službu nejen prádlu; tento způsob je výhodný i z finančního a ekologického hlediska.
Před praním si také prostudujte návod k pračce a zvolte správný program. Některé přístroje mají v nabídce speciální program pro „praní v ruce“, jiné přímo pro vlnu, hedvábí a jemné prádlo. Tyto programy jsou šetrnější než běžné, zajišťují v bubnu menší mechanický pohyb a měly by zamezovat srážení.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva