Všudypřítomný strach z onemocnění doléhá zejména na nejohroženější skupinu, kterou jsou senioři. Obchodníci jim proto nabízí „zázračné“ potravinové doplňky, u nichž deklarují léčebné účinky proti koronaviru.
„Doplňky stravy jsou z hlediska právních předpisů potravinami, a proto jim nelze připisovat léčebné nebo preventivní účinky,“ upozorňuje Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest. Prodejci klamáním porušují zákon, protože se dopouští zakázané nekalé obchodní praktiky.
Dále se rozmohl prodej zboží proti koronaviru jako speciálních amuletů nebo nejrůznějších přípravků. Ani zde nejsou žádné pozitivní účinky prokázány. Výjimkou není ani nabídka dezinfekčních gelů na ruce, místo kterých dorazila citronová voda. „Nemá-li zboží vlastnosti, které byly sjednány nebo které se dají od něj očekávat, je vadné. Spotřebitel má nárok na reklamaci. Není-li možné dodání nové věci bez vad, má právo na odstoupení od smlouvy a vrácení peněz,“ vysvětluje Eduarda Hekšová. Kromě toho při prodeji na dálku může spotřebitel využít své právo na odstoupení od smlouvy do 14 dnů bez uvedení důvodu.
Senioři se také dostávají do sítí takzvaných zprostředkovatelských e-shopů s rouškami, respirátory a dalšími ochrannými pomůckami. Jejich webové stránky se tváří jako klasický e-shop, přesto tvrdí, že spotřebitel uzavírá smlouvu s třetím subjektem, nejčastěji prodejcem z Číny. Když se vyskytne problém, odmítají ho v rozporu se zákonem řešit. Spotřebitel má právo na odstoupení od smlouvy, které může uplatnit přímo vůči e-shopu. Zkušenosti seniorů ale říkají, že je komunikace velmi složitá a zboží dorazí většinou s velkým zpožděním.
Na seznámení nezadaných v nejlepší věku lákají online placené seznamky jako Singles50, eDarling nebo SeniorDating. Senioři si nejčastěji stěžují na automatické prodlužování členství, o kterém nebyli dostatečně informování předem. I když může být samota skličující, další stržené peníze za nechtěné členství z ní nikoho nevysvobodí. Doporučujeme registraci do podobných seznamek vždy pečlivě zvážit.
Senioři by se měli mít na pozoru také před takzvanými energetickými šmejdy. Vydávají se za zástupce velkých dodavatelů, kontrolory či zaměstnance radnice a nabízejí roušky oproti podpisu. Ve skutečnosti ale senioři podepisují smlouvu o dodávkách energií. Očekávat lze také zvýšené množství telefonických nabídek, ve kterých budou obchodníci seniorům slibovat, že ušetří na dodávkách energií. „Ve většině lákavě vypadajících nabídek je háček. Spotřebitelům proto doporučujeme neříkat ano pod časovým nátlakem. Než budou s čímkoliv souhlasit, měli by si nejprve prostudovat smluvní dokumentaci a zjistit reference,“ radí Eduarda Hekšová.
Apelujeme na seniory, aby sledovali informace, které se týkají ochrany před nákazou a co dělat v případě nákazy, z ověřených zdrojů. Těmi jsou například stránky ministerstva zdravotnictví, případně Státního zdravotního ústavu, a dalších resortů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: Tisková zpráva